Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Bohdalová, Kellner nebo Krpálek. Podívejte se na seznam vyznamenaných

Jiřina Bohdalová při udělování státního vyznamenání (2013).
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
ocenění

Státní vyznamenání za letošní rok už jsou známá. Prezident Miloš Zeman je udělí celkem devětadvaceti osobnostem veřejného života. Mezi oceněnými je například herečka Jiřina Bohdalová, in memoriam miliardář Petr Kellner nebo judista Lukáš Krpálek.

Hradní kancelář ve čtvrtek večer zveřejnila jména letošních vyznamenaných u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa. Předány však budou až prvního ledna kvůli indispozici prezidenta Miloše Zemana, který leží už několik týdnů v nemocnici. Ceremoniál se nekonal ani loni, a to kvůli pandemii koronaviru.

Už dříve byla známá jména některých vyznamenaných. Mezi nimi je například herečka Jiřina Bohdalová. Představitelka mnoha filmových i televizních rolí se cenění dočkala ve svých devadesáti letech. Už v roce 2013 získala od prezidenta medaili za zásluhy prvního stupně.

Ocenění pro Remka i Kellnera

Oceněn byl také kosmonaut a bývalý velvyslanec v Rusku Vladimír Remek. Posmrtně stejné ocenění dostal také podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.

Prezident se rozhodl udělit také Řád Tomáše Garrigua Masaryka; obdrží ho zakladatel moderní československé epidemiologie Karel Raška, který se podílel na očkování proti pravým neštovicím a na vymýcení této nemoci. Medailí Za hrdinství Zeman vyznamenává českého velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna a velitele jednotky Vojenské policie KAMBA v Afghánistánu Zdeňka Poula. Oba se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků České republiky z Kábulu. Stejnou medailí oceňuje in memoriam štábní praporčici Michaelu Tichou, která loni v listopadu zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

Dalších 20 vědců, umělců, podnikatelů nebo válečných veteránů získává medaile Za zásluhy. Jsou mezi nimi třeba přední osobnost poválečné české historické vědy Robert Kvaček, který se zabývá dějinami 19. a 20. století, ekonom Michal Mejstřík, který na začátku letošního roku podlehl onemocnění covid-19, nebo archivář a historik Vojtěch Šustek, který se specializuje na novodobé české dějiny a dějiny odboje. Loni se Šustek postavil na stranu jedné z přeživších lidických žen, která byla po válce obviněna z udavačství.

Zeman se rozhodl ocenit také in memoriam bojovníka od Tobrúku a přístavu Dunkerque Jana Horala, účastníka Pražského povstání Emila Šneberga a Roberta Kleina, prvorepublikového sociálnědemokratického poslance a odboráře, který jako politický vězeň zemřel v koncentračním táboře Buchenwald.

Jediným vyznamenaným sportovcem je Krpálek

Z oblasti sportu Zeman medaili předá nejúspěšnějšímu judistovi české historie Lukáši Krpálkovi a tenisovému manažerovi a podnikateli Miroslavu Černoškovi. Dalším vyznamenaným podnikatelem je Gevorg Avetisjan, zakladatel továrny na dorty Marlenka. Kulturu zastupují na počátku roku zesnulý filmový a televizní režisér František Filip, který stál například za seriály F. L. Věk, Chalupáři nebo Cirkus Humberto, in memoriam malíř Vladimír Komárek, textař, režisér a scenárista Pavel Žák a Karel Vágner, hudebník a hudební producent.

Na seznamu vyznamenaných jsou i přední český odborník na vinařství Miloš Michlovský, první velitel československého praporu mírových sil OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie Karel Blahna, bývalý slovenský náčelník generálního štábu Milan Maxim, psychiatr a spisovatel Jan Cimický, starosta Školského spolku Komenský ve Vídni Karel Hanzl, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a právník, spisovatel, novinář a od roku 2018 člen Rady ČTK Pavel Foltán.


Související články

Další články