Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Bohatství Petra Kellnera (†56): Letadlo, luxusní rezidence i kůň za čtvrt miliardy

Bohatství Petra Kellnera (†56): Letadlo, luxusní rezidence i kůň za čtvrt miliardy
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Petr Kellner
Zpráva o tragické smrti miliardáře Petra Kellnera (†56) obletěla během pondělka prakticky celý svět a není se čemu divit. Český podnikatel se totiž v roce 2020 dostal na 68. místo světového žebříčku s majetkem ve výši 293 miliard korun. Za Kellnerovým jměním stál především jeho fond PPF, u nějž byl téměř stoprocentním vlastníkem. Nejbohatší Čech si tak mohl dovolit například koupit třeba soukromý Boeing nebo své dceři pořídit koně za 250 milionů korun, když přeplatil i Billa Gatese.

Podnikatel Petr Kellner spoluzaložil fond PPF v roce 1991. Zprvu malá společnost, která se zaměřila na privatizování, se postupně rozrostla a stala se významným hráčem na světovém trhu. PPF se především zaměřuje na finanční a komunikační sektor, a tudíž pod svými křídly vlastní řadu bank.

Kellner například zprivatizoval a transformoval Českou pojišťovnu, kterou v roce 1996 svěřili PPF do správy tehdejší akcionáři za účasti vlády České republiky. O rok později pak český podnikatel založil společnost Home Credit, zaměřenou na spotřebitelské půjčky a bankovní služby. Firma se postupně rozšířila do řady zemí světa a má významné pobočky hlavně v Číně.

Firma jednala nezákonně

S Home Creditem ale přišly i velké kontroverze. Jak informoval server aktuálně.cz, Kellnerova firma si najala mediální agenturu, která měla za cíl utvářet v Česku pozitivní veřejné mínění o Číně. Home Credit měl také problém s rozhodčími doložkami, které společnost využívala pro klienty v případě nesplácení úvěru. Jak soudy uznaly, firma jednala nezákonně. Kellner také vlastnil Air Bank či eBanku.

Kromě bank ale Kellnerova PPF investovala v roce 2011 i do sázkového odvětví, když v konkurzu získala loterijní společnost Sazka. O dva roky později vstoupila PPF i na pole telekomunikací, když koupila většinu akcií společnosti Telefónica O2. V roce 2019 Kellner koupil také společnost CME, pod kterou spadá TV Nova.

Kůň za čtvrt miliardy

Zajímavé jsou i objekty, které Kellner vlastnil. Do jeho majetku totiž spadala unikátní a oceňovaná vila ve Vraném nad Vltavou od architekta Josefa Pleskota. S manželkou vlastnil také vilu na Hanspaulce, jejíž cena se odhaduje na 250 milionů korun. Na dovolenou jezdil miliardář do svého srubu v Alpách, domu v Katalánsku či vily na Barbadosu. Než zemřel, bydlel v rozsáhlé rezidenci v Podkozí na Berounsku

Kellner také vlastnil soukromý Boeing Business Jet 737-700. V roce 2018 pak český filantrop zaujal tuzemská i světová média nákupem závodního koně pro svou dceru Annu, elitní parkurovou jezdkyni. Za klisnu jménem Catch Me If You Can, kterou předtím sedlala bronzová medailistka z mistrovství světa a německá parkurová ikona Laura Klaphake, zaplatil čtvrt miliardy korun. Stále se jedná o jeden z nejdražších nákupů koně. Mimochodem, Kellner při něm přeplatil i slavného Billa Gatese.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy