Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Boeing Smartwings letěl přes dvě hodiny s jedním motorem: Pasažérům nic nehrozilo, říká expert

Zdroj: profimedia.cz
strach
Přes dvě hodiny letu ve čtvrtek letadlo české společnosti Smartwings transportovalo pasažéry ve vzduchu jen s jedním fungujícím motorem. Letadlo mělo namířeno do Prahy z řeckého ostrova Samos. Přibližně třicet minut po startu vysadil stroji levý motor. Posádka se ale rozhodla ale pokračovat jen s jedním motorem. Po 11. hodině středoevropského letního času letadlo bezpečně přistálo na pražské Ruzyni.

Půl hodiny po startu, kdy se boeing 737 dostal do letové hladiny 10 970 metrů, letadlu vysadil levý motor. Posádka se pokusila dvakrát motor znovu nastartovat, ale bez úspěchu. Následně se rozhodla, že nejbližší vhodné letiště v tu chvíli bude to pražské – vzdálené přes dvě hodiny letu. Přitom posádka letu mohla volit variantu bližších letišť jako Soluň, Bělehrad, Záhřeb a další.

Podle mluvčí společnosti Smartwings posádka dodržela bezpečný postup. „Zkušená posádka postupovala v souladu s bezpečnostními a provozními postupy pro tyto případy,“ stručně uvedla pro portál TN.cz Vladimíra Dufková s tím, že situaci měl pilot pod kontrolou a že je posádka na zvládání podobných případů vycvičená.

Na palubě letadla bylo 176 pasažérů, nikdo z nich nebyl po přistání zraněn. Není to poprvé, kdy letadlo dokázalo urazit svou dráhu za pomocí jednoho motoru. „Vysazený motor či prasklé sklo nejsou pro pilota dopravního letadla žádný problém. Je k tomu vycvičen, aby let bez větších problémů zvládl,“ řekl eXtra.cz bývalý pilot dopravního letadla, který si nepřál být jmenován. Podle něj není ani problém stáří letadla. „Hodně dopravců provozuje letadla stará více než 25 let. Moc se o tom nemluví. Stroje ale létají bez vážnějších problémů,“ dodal s tím, že letadla jsou stavěna na to, aby dokázala svou dráhu splnit i s vysazením jednoho motoru.

Související články

Další články