Seznamy turistických průvodců, které každoročně sestavují cestovatelé a redaktoři magazínů, mají zajímavého nováčka. Zatímco každý cizinec ihned zamíří do Prahy, aby očumoval kostlivce na Orloji, dal si na Václaváku pivo za dvě kila a nechal se vymalovat na Karlově mostě, Lonely Planet nabízí jinou a daleko zajímavější alternativu.

Do seznamu deseti nejlepších míst pro dovolenou v Evropě se Praha nedostala, zato tam ale vedle Budapešti, portugalských vinic nebo švýcarského Bernu najdete i Jižní Moravu. A právem!

Jakožto zarytí pražanomilci totiž běsníme, když se musíme v létě vydat pěškobusem přes historické centrum. Davy a davy ucourané italsko-ruské omladiny nás dovádějí k šílenství, a když se k tomu připočtou ještě skupinky opilých britských mládenců, kteří do Prahy jezdí na rozlučky se svobodou, je zaděláno na pěkný stres během prodírání se úzkými uličkami.

To Jižní Morava má zcela jiné a opravdu relaxační kouzlo. Lonely Planet doporučuje hlavně Znojemsko a Mikulovsko, tedy dva vyhlášené vinařské kraje s úžasnou krajinou a neméně zajímavou architekturou. Kdo má rád památky, pro toho je tu Olomouc a hlavně město Telč, význačný člen historických památek UNESCO.

Jihomoraváky tak může těšit, že se dostali do stejného seznamu jako nádherné Irsko a jeho výšiny nebo italská malebná vesnička Riomaggiore. A pokud se letos chystáte na dovolenou do Chorvatska, zkuste městečko Cavtat. Stranou od turistického ruchu budete mít naprostý klid. Ale musíte rychle, dokud ho neobjeví mládež unavená Prahou.