Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa přišli o svého šéfa: Zemřel autor legendárního časopisu Čtyřlístek

Legendární postavičky ze Čtyřlístku.
Zdroj: Profimedia
Čtyřlístek

V třiasedmdesáti letech zemřel Jan Endrýs, dlouholetý šéfredaktor legendárního dětského časopisu Čtyřlístek. Endrýs stál kromě toho také u zrodu stejnojmenného nakladatelství. Kolegové zesnulého šéfredaktora vždy popisovali jako přátelského člověka s výrazným smyslem pro humor. 

Téměř každý zná animované postavičky Bobíka, Fifinku, Myšpulína a Pinďu. Dětský časopis Čtyřlístek, v němž se tyto čtyři postavy vyskytují, vychází už od roku 1969. Jan Endrýs se na tvorbě časopisu začal podílet na počátku sedmdesátých let. Poprvé se stal šéfredaktorem v roce 1975, kterým byl do roku 1977. Pod jeho vedením vyšlo celkem 151 čísel.

Jan Endrýs stál také u zrodu nakladatelství Čtyřlístek. O úmrtí informovali v pátek 2. července na jejich facebookovém profilu. S hlubokým zármutkem vám oznamujeme, že dne 16. června zemřel ve věku 73 let dlouholetý člen naší redakce a pozdější šéfredaktor Jan Endrýs.

Šéfem redakce byl dvakrát

„Později, začátkem 90. let, stál i u vzniku samostatného nakladatelství Čtyřlístek,” stálo v prohlášení redakce.

Do čela redakce se znovu vrátil v letech 2012 až 2018. „Přivedl do našeho časopisu množství nových komiksových autorů a přispěl tak do značné míry k jeho současné podobě,” popisovali zarmoucení kolegové.

Kolegové Endrýse popsali jako člověka s neutuchajícím zájmem o dění kolem sebe. „Byl to člověk s výrazným smyslem pro humor, vždy dobře naladěný, přátelský a ochotný pomáhat. Jan dokázal život užívat plnými doušky a my na něj nikdy nezapomeneme,” uzavřeli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy