Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Blíží se sčítání lidu 2021: Návod na vyplnění formuláře a kdy hrozí pokuta

Sčítání lidu 2021
Zdroj: Profimedia / Český statistický úřad
SČÍTÁNÍ LIDU
Sčítání lidu je po deseti letech opět tady a je potřeba se na něj připravit. Připravili jsme pro vás otázky a odpovědi s tím související. Dozvíte se, jak vyplnit formulář nebo jak velká vám pokuta hrozí, pokud byste sčítání odmítli.

Proč existuje sčítání lidu?

Moderní sčítání lidu letos slaví sté výročí Důvodem je pochopitelně to, aby se každých deset let zjistilo, jak se proměnila populace České republiky. Nejde přitom o pouhé sečtení všech obyvatel. Zjišťovat se bude také vzdělaní, majetkové poměry a další, které dají celkem přesnou zprávu o stavu, v jakém se naše společnost nachází. Letos poprvé bude navíc sčítání probíhat převážně online.

Je sčítání povinné?

Ano. Podle zákona je povinné, že se musí zúčastnit každý, kdo má trvalý pobyt v České republice. Dále také všichni, kteří mají na území ČR přechodný pobyt delší než 90 dnů, a osoby, kterým byl v Česku udělen azyl.

Hrozí mi pokuta, když se nechci sčítat?

Pokud odmítnete vyplnit formulář, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč. Tou hrozí nejen Český statistický úřad, ale také Jolana Voldánová osobně

Tak dobře. Kdy sčítání lidu začne?

Online sčítání lidu začíná o půlnoci 27. března. Do 9. dubna bude probíhat elektronickou formou. Pokud do té doby nestihnete formulář vyplnit, od 17. dubna začnou chodit sčítací komisaři od domu k domu s papírovými formuláři.

Kde vezmu formulář ke sčítání lidu 2021?

Online formulář pro sčítání lidu 2021 naleznete na stránkách scitani.cz. Bude zpřístupněn o půlnoci 27. března. Pokud preferujete starý dobrý papír a tužku, pak si můžete vyzvednout formulář pro sčítání na více než 800 pobočkách České pošty. Jak bylo zmíněno výše, v případě nevyplnění online formuláře a nebo jeho nevyzvednutí si na poště vám bude doručen až ke dveřím.

Kdy a kde mám formulář odevzdat?

Papírové formuláře můžete odevzdat na některém z kontaktních míst, na kterékoliv pobočce České pošty, nebo ho můžete jen hodit do jejich schránky. Tak jako tak je nutné odevzdat formulář nejpozději 11. května.

Jak formulář vypadá?

Formulář ke sčítání lidu má 16 stran a skládá se z pěti částí. Ty se skládají z částí o bydlení o domácnosti. Jeden formulář je pro maximálně pětičlennou domácnost. Pokud je vás tedy více než pět, musíte vyplnit dodatečný formulář pro domácnost, který obsahuje otázky pro dalších šest osob. Zvláštní formulář pak dostanou ti, kteří žijí na ubytovnách a v jiných zařízeních.

Co k vyplnění formuláře potřebuji?

Základem pro vyplnění online formuláře je mít internetové připojení. K přihlášení se do systému budete potřebovat číslo občanského nebo cestovního průkazu a datum narození. Můžete použít také datovou schránku nebo elektronickou identitu (e-identita.cz). Elektronický formulář si nejde stáhnout a vyplnit offline. Dobrá zpráva je, že při zjištění chyby můžete formulář v termínu opravit.

U listinného formuláře je situace trochu odlišná. Na rozdíl od online formuláře je papírový pouze v češtině. Na webu sčítání je ovšem formulář v sedmi jazycích, což by mohlo sloužit cizincům jako dobrá nápověda.

Jak vyplní formulář děti?

Za nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, jej může vyplnit jiný dospělý člen domácnosti.

Měl bych vědět ještě něco?

  • Všechny informace uvádějte pravdivě a ve stavu, v jakém byly platné 27. března 2021.
  • Odpovědi pište výhradně černou nebo modrou propiskou.
  • Musíte používat pouze velká tiskací písmena, jak je uvedeno ve vzoru formuláře.
  • Pište přesně do bílých polí.
  • Křížkujte vždy jen jednu možnost, pokud není uvedeno jinak.
  • Pokud uděláte chybu, pole zaškrtejte a odpověď napište vedle.

Vše o sčítání lidu 2021 ➔

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy