Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Blíží se mrazivá bestie z východu: Polární počasí si už několikrát vyžádalo desítky obětí

Oteplovat se bude pozvolna.
Zdroj: Profimedia
počasí
Jsou to tři roky, co se přes Evropu prohnala takzvaná bestie z východu. Když řádila naposledy, nadělala velké škody a dokonce si vyžádala i několik obětí. Zeptali jsme se meteoroložky Dagmar Honsové, co přinese ona bestie z východu tentokrát. Pro redakci eXtra.cz meteoroložka také popsala, co tento termín znamená a kde vznikl.

"Bestií z východu nazýváme studené zimní počasí, které přináší polární vzduchová hmota, kdy proudí kolem tlakové výše nad Skandinávií, z východu až severovýchodu studený vzduch přes střední a západní Evropu až nad Velkou Británii a teploty jsou hluboko pod bodem mrazu. Tento pojem pochází z Velké Británie z roku 2018," říká Dagmar Honsová. "Většinou přináší ty nejchladnější zimní dny," dodává.

Do celého Česka plně pronikne studený vzduch na počátku příštího týdne – a přinese výrazné ochlazení – celodenní mrazy a na většinu území sněžení nebo sněhové přeháňky. Po ránu teploty na sněhové pokrývce mohou klesat až k -17 °C, nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od -8 na severu do 0 °C na jihu území. Mírně oteplovat se začne až koncem týdne, nechala se slyšet meteoroložka.

Kdy přichází bestie z východu?

Bestie z východu se objevuje jen mezi listopadem a dubnem. Podle britského národního meteorologického ústavu Met Office má bestie dva způsoby, jak se projevit. Záleží na tom, jak dlouho fronta přechází přes moře, které obklopuje Velkou Británii.

Vane-li vítr pouze přes kanál La Manche, přinese sebou mrazivé počasí, suchý vzduch, ale jasnou oblohu. Pokud vane vítr přes Severní moře, tou delší cestou, přináší s sebou i velké vlhko, což zapříčiní srážky v podobě dešťů či sněžení.

Poprvé byl výraz bestie z východu použit před třemi lety. Tehdy na přelomu února a března zasáhla Britské ostrovy anticyklóna Hartmut, kdy teploty klesly až k -14 °C a vítr dosahoval rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Několik zdrojů popsalo, že si mrazivé počasí vyžádalo až několik desítek obětí v Evropě a napáchalo obrovské škody. Zasáhla také v České republice.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy