Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

Blíží se konec světa? Podívejte se na další tajemné krátery, které se objevily na Sibiři

Se změnami klimatu bude podobných přírodních úkazů nejspíše přibývat.
+ Další 4 fotografie
Na poloostrově Jamal v severozápadní části Sibiře byly nalezeny další velké krátery. Vědci stále tápají, co přesně je mohlo způsobit.

Další děsivě vypadající krátery se objevily na zamrzlé půdě ruské Sibiře, konkrétně na poloostrově Jamal, který je znám jako největší ruské naleziště zemního plynu.

Stále není přesně objasněno, jaká je příčina podivného úkazu. Vědci se nejvíce kloní k teorii, že velké díry v zemi způsobil výbuch zemního plynu, k němuž došlo vlivem globálního oteplování. Existuje nebezpečí, že k tvorbě kráterů bude docházet stále častěji, a oblasti tak hrozí přírodní katastrofa. Necelých 10 kilometrů od jednoho z kráterů se navíc nachází hlavní ložisko plynu.

Arktickou půdu nyní pokrývá sedm velkých prohlubenin. Skutečné číslo ale bude nejspíše daleko vyšší.

Jeden z průzkumníků celé oblasti, profesor Vasily Bogoyavlensky tvrdí, že v celé oblasti je pravděpodobně až třicet dalších, dosud neobjevených kráterů: „Jsem si jistý, že na Jamalu je ještě několik dalších kráterů. Přirovnal bych to k houbám; když najdete jednu, můžete si být jistí, že několik dalších jich stojí opodál. Předpokládám, že jich bude ještě tak o dvacet, třicet víc.“

Podle něj se jedná o skutečně vážný problém, který je třeba co nejdříve řešit. Zároveň ale dodal, že je důležité lidi zbytečně nestrašit. Je ovšem těžké nepanikařit, když vzniklé krátery vypadají opravdu strašidelně!

Mohlo by vás zajímat

Další články