Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Blíží se další rozvolňovací vlna: Jak to bude vypadat po 25. květnu

Blíží se další rozvolňovací vlna: Jak to bude vypadat po 25. květnu
Zdroj: unsplash.com
+ Dalších 7 fotografií
přehled
Koronavirová krize v České republice postupně odeznívá, 25. května přijde další rozvolňovací vlna a s ní i určitá pravidla a omezení. Roušky budou muset Češi stále nosit v obchodech, na úřadech nebo ve veřejné dopravě, zato ale se jejich život opět přiblíží k normálu, na který byli zvyklí.

Restaurace a hospody

Už od 11. května je možné posedět na předzahrádkách restaurací a hospod. Od 25. května bude možné posedět ve vnitřních prostorách, jednotlivé stoly od sebe budou minimálně metr a půl a u vstupu bude dezinfekce. Pokud zrovna člověk nebude jíst či pít, musí mít nasazenou roušku. Podniky budou otevřené od 6 ráno do 11 večer.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Dezinfekce v hotelech

Vstupní haly v hotelech budou muset být rovněž vybaveny dezinfekcí. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že mezi zaměstnanci a hosty musí být kontakt omezen jen na to, co je nezbytně nutné. To platí i u používání spotřebního zboží, tedy například pera, klíče, magnetické karty a další předměty. Vše, co hosté budou používat, musí být vydezinfikováno či vyměněno.

Při snídani formou bufetu bude minimalizován kontakt hostů formou jednoporcových balení a budou mezi sebou držet rozestupy. Prostírání a ubrousky na stoly přijdou až po usazení hostů. Případný přenos koronaviru by tak měl být opravdu minimální.

Hromadné akce a taxislužba

Na hromadných akcích se smí sejít maximálně 300 osob, ale je možné, že se číslo zvedne. Kromě sportování musí mít lidé nasazené roušky a dodržovat mezi sebou rozestupy.

Dezinfekce musí být dostupná například i v taxíku. Řidič i cestující budou muset mít zakrytý nos i ústa a ministerstvo doporučuje oddělit prostor mezi řidičem a zákazníkem. Dá se použít například plexisklo.

Pravidla v bazénech a na koupalištích

Pokud budete chtít do bazénu nebo na koupaliště, můžete si odložit roušku ve vodě či na podložce. "V případě pouhého pobytu při břehu koupaliště či bazénu, např. z důvodu dohledu nad koupajícími se dětmi, je nutno roušku, eventuálně jiný ochranný prostředek dýchacích cest, používat," uvádí ministerstvo. V šatnách a sprchách musí být dodržovány rozestupy, kapacita lidí a denně budou prostory dezinfikovány včetně skříněk.

Mimo provoz budou vodní atrakce v akvaparcích, kde může dojít k nechtěnému kontaktu lidí, a také parní lázně. Provozovatelé musí vypnout recirkulační systémy, které nepřivádí čerstvý vzduch. "V saunách musí být minimální teplota 70 stupňů Celsia a při provozu vířivek a bazénů je nutno udržovat hodnotu volného chloru při horní hranici rozpětí," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy