Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Blatného "superkrizový" plán očima Flegra: Pokud se nestane zázrak, dojde k němu brzy

Jaroslav Flegr: Pokud se nestane zázrak, superkrizový plán bude brzy na stole
Zdroj: Facebook
koronavirus
Jaroslav Flegr, jedna z tváří doby koronavirové, se vyjádřila k současné situaci. Situace kolem koronaviru není v Česku přívětivá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) se nechal slyšet, že má v záloze „superkrizovou“ variantu. Ta spočívá v tom, že by došlo k omezení styků mezi rodinami a k omezení pohybu kolem bydliště. Zastavit by šel také provoz ve výrobních podnicích. Co si o těchto drakonických opatřeních Jaroslav Flegr myslí?

Jsou takováto drakonická opatření nutná? A pokud ano, neměla už být zavedena dávno?

V řadě zemí usoudili, že nutná jsou a už je i zavedli. U nás v důsledku chybné komunikace a chybných rozhodnutí vlády (za více než vydatného přispění velké části opozice) by je nyní veřejnost nepřijala a aktivně by je sabotovala. Je však dobře, že se snad připravují jejich plány. Jestliže se nestane něco nečekaného (třeba že by jaro letos začalo počátkem února), tak se v souvislosti s šířením nebezpečnějších mutací viru situace v okolních zemích i u nás během února natolik zhorší, že už bude možné (a bohužel asi i nutné) k jejich zavedení přikročit.

Jaká opatření by byla v současném stavu nejvhodnější?

Jakoukoli školní docházku (včetně docházky žáků prvních tříd) podmínit každotýdenním absolvováním PCR testů z kořene jazyka či ze slin u žáků i učitelů. Zdůrazňuji – PCR testů. Negativní antigenní test má cenu brát vážně maximálně 12 hodin, negativní PCR test až 3 dny. I cenově jsou už PCR výhodnější, a když se testují větší kolektivy, i rychlejší. Proč se stále propagují a pro zcela nevhodné účely používají testy antigenní, by nám možná mohl prozradit profesor Prymula a jeho obchodní partneři.

Zachovat všechna ostatní opatření, nic nerozvolňovat. Finančně motivovat lidi, aby se nevyhýbali karanténě a aby nezatajovali své kontakty. Motivovat zaměstnavatele, aby zajistili pravidelné PCR testování svých pracovníků. Přikázat dopravcům, aby neomezovali spoje MHD, a přikázat televizím, aby propagovaly dodržování protiepidemických opatření. Jestli si toho vláda nevšimla, tak máme nouzový stav a ten ji k tomu a k mnohému dalšímu dává pravomoci.

Opravdu je řešením omezit styk i mezi rodinnými příslušníky?

Ano, jedná se jistě o nepříjemné, zato však velmi účinné (a ekonomiku nepoškozující) opatření. V dnešní době je možné intenzivně komunikovat se svými blízkými i na dálku – stačí jen chtít a najít si na to čas. Není to navěky – jakmile proočkujeme rizikové skupiny, tak se budeme moci vrátit k normálnějšímu způsobu života.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy