Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Blatného hororový scénář: Pokud vzroste počet hospitalizovaných, vycení PES zuby

Blatného hororový scénář: Pokud vzroste počet hospitalizovaných, vycení PES zuby
Zdroj:
Koronavirus
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevyloučil to, že při zhoršení počtů lidí s covidem-19 v nemocnicích bude navrhovat přesun do nejpřísnějšího pátého stupně skóre protiepidemického systému PES. Očekává, že i bez zhoršení situace bude o Vánocích v nemocnicích asi 6000 lidí. Zhoršení by mohlo znamenat až 10 000 hospitalizovaných a kolem 15 000 nových případů denně.

Ve středu bylo poprvé od 11. listopadu pozitivně otestováno více než 8000 lidí. Hospitalizovaných bylo 4609, stav 595 z nich lékaři hodnotí jako těžký. "Nárůst v nemocnicích je zatím pozvolnější než v populaci," řekl Jan Blatný. Odborníci většinou udávají týden až dva, než se zvyšující počty nových případů projeví na zhoršení zdravotního stavu, který bude vyžadovat pobyt v nemocnici.

"V žádném případě nemohu vyloučit, že v případě, kdy zaznamenáme počátek tohoto trendu, tak budu navrhovat posun do stupně číslo pět a ten je v podstatě už velmi přísný," dodal.

Pátý stupeň je totální lockdown.

Od pátku se Česko vrací do čtvrtého stupně rizika, který by měl znamenat podle v listopadu předložené metodiky PES například obnovení nočního zákazu vycházení po 23:00, omezenou výuku ve školách či shromažďování, uzavřené obchody, služby, restaurace, muzea či památky. Obchody a služby ale tentokrát otevřené zůstanou, výjimečně i některé galerie a muzea. Škol se omezení také nedotkne, protože děti do nich jdou v pátek letos naposledy.

Pátý stupeň už by ale podle matice opatření znamenal možnost setkávání jen dvou osob, noční zákaz vycházení už od 21:00, distanční výuku pro všechny typy škol kromě mateřských a obchody by zase mohly prodávat jen potraviny, drogerii nebo další nezbytné potřeby.

Počty nakažených porostou

Ministr předpokládá, že i bez zhoršení současné situace by kolem Vánoc mělo hospitalizaci potřebovat asi 6000 nakažených. "Počty nových případů stoprocentně porostou o něco víc, protože jsme zahájili masivní testování," uvedl Blatný. Díky tomu by se podle něj mělo dařit nakažené zachytávat včas a lidi už před Vánocemi poslat do izolace. "A tím pádem je šance i snížit následně přechod těchto nově zachycených osob do nemocnic. To je principem toho testování, abychom i když bude počet nově diagnostikovaných stoupat, zabránili tomu, že by lidé onemocněli tak vážně, že budou muset jít do nemocnic," dodal.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) teď Česko balancuje mezi zdravím, ekonomikou a svobodou jedince. "Nemůžeme to stavět jenom do roviny, kdy bychom ještě zpřísnili," uvedl. Je třeba současně vidět také to, že úplné utlumení ekonomiky bude znamenat "desetitisíce živnostníků a podnikatelů, kteří v tuto chvíli už zdroje nemají, zadlužují se na léta dopředu a hrají o střechu nad hlavou".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy