Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Bizarní léčby covidu: Rakouský antivaxer si píchal bělidlo. Slováci řeší předávkování léky pro koně

Ilustrační foto.
Zdroj: profimedia.cz
koronavirus

Ve světě se množí případy, kdy si lidé vážně ublíží a nebo dokonce zemřou podáním nesprávných léků či přípravků, které nejsou v žádném případě určené k léčbě koronaviru. Rakouský antivaxer tak zemřel podle listu Die Zeit po vpichu bělidla, na Slovensku zase řeší vážný stav lidí, co si sami podali vysoké dávky léku Invermektin, určeného na odčervení koní.

John Biascic byl známou postavou rakouské antivaxerské scény, který brojil proti očkování a točil videa o alternativní léčbě. Jak uvádí německý list Die Zeit, 11. listopadu se dostal s nemocí covid-19 do nemocnice ve Vídni. Jeho stav byl velmi vážný, nemohl skoro dýchat.

Biascic byl stoupencem hnutí Querdenker, což se dá přeložit jako "jinak smýšlející". Toto hnutí v německy mluvících zemích svolává protesty proti vládním opatřením a odmítá očkování. Ačkoliv byl Biascic ve velmi vážném stavu, rozhodl se nemocnici opustit. Lékařům tvrdil, že už mu je dobře.

Jenže nebylo. Stále ho trápila horečka, bolesti a nemohl téměř mluvit. Rozhodl se proto léčit velmi neortodoxním způsobem. Sám si naordinoval infuze oxidu chloričitého, který se používá jako bělidlo nebo dezinfekce. Rozhodně však není určen k zevnímu podání a na lidské tělo působí leptáním a drážděním tkáně. Nakonec Biascic po dvou dnech zemřel. Hrozivé na celé situaci je, že jeho rodina nadále popírá, že zemřel na covid-19. Z jeho smrti dokonce obviňují vídeňskou nemocnici.

Na Slovensku léčí lidi, co si vzali invermektin

Na Slovensku zase řeší lidi ve vážném stavu, kteří se předávkovali lékem Invermektin. Ten se přitom používá jako odčervení pro koně. V případě samovolného užití hrozí předávkování a ohrožení zdraví. V Košicích za poslední měsíc hospitalizovali dva lidi intoxikované ivermektinem. V případě jednoho jde o život ohrožující stav s poruchou vědomí a dalšími závažnými neurologickými příznaky. „U uvedených pacientů jsme zaznamenali více než 1000násobné překročení koncentrace léku v krvi,“ uvedl pro slovenský Denník N primář Kliniky pracovního lékařství a klinické toxikologie UNLP Marek Varga.

"Nedoporučuji užívání jakéhokoli léku bez doporučení a kontroly lékaře," dodal k tomu primář Kliniky infektologie a cestovní medicíny UNLP Martin Novotný. „V případě ivermektinu máme na trhu i veterinární přípravky různé síly a způsobu užívání. V praxi jsme zaznamenali užívání kapek k zevnímu použití k léčbě opeřenců, které pacienti užívali perorálně. O koňských pastách ani nemluvě. Na základě laického užívání může velmi rychle dojít k předávkování ivermektinem,“ varoval Novotný.

Nakonec se pozitivní účinky invermektinu na léčbu koronaviru nepotvrdily. "Původní indicie, že by mohl být nápomocný, byly vyvráceny. Potvrzuje to i naše praxe, která ukazuje, že opakovaně přijímáme k hospitalizaci pacienty, kteří užívali ivermektin a nezřídka skončili na umělé plicní ventilaci. I u našeho ivermektinem intoxikovaného pacienta došlo k rozvoji vážného covidového zápalu plic, který sám o sobě vyžaduje hospitalizaci. Takto jsme museli pacienta hospitalizovat pro intoxikaci,“ dodal Novotný.


Související články

Další články