Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Bitva o pandemický zákon, vře to před Sněmovnou i v ní: Šibenice a Okamurovo řečnění

Bitva o pandemický zákon, vře to před Sněmovnou i v ní: Šibenice a Okamurovo řečnění
Zdroj: Martin Procházka/Extra.cz
+ Další 4 fotografie
galerie

Poslanci od dnešního časného rána projednávají novelu pandemického zákona, která má umožnit vládě lépe vyhlašovat protiepidemická opatření. Nejen ve Sněmovně, ale i před ní je situace značně napjatá. Během dopoledních hodin na Malostranské náměstí v Praze dorazilo protestovat zhruba 1500 příznivců iniciativy Chcípl PES. Kromě transparentů či mikin s protestními nápisy si někteří z nich přinesli s sebou i šibenice. Demonstrace se bohužel neobešla bez potyček, při nichž část z odpůrců zaútočila na policisty a jeden policista byl zraněn, jak informoval mluvčí Jan Daněk. Redakce eXtra.cz situaci sledovala přímo na místě.


Agresivita demonstrantů

V brzkých odpoledních hodinách došlo před budovou Poslanecké sněmovny k útoku na veřejné činitele. Část demonstrantů krátce před 14. hodinou napadla policisty, kteří tam dohlížejí na pořádek. Kvůli protestům bylo totiž nevyhnutelně nutné zajistit bezpečnost osob a mimo jiné i operativní omezení individuální dopravy. "Ve Sněmovní ulici několik účastníků shromáždění atakovalo policisty. Čtyři z těchto osob policisté zajistili. Jeden policista je zraněný," informoval tn.cz mluvčí policie Jan Daněk.

​Co přesně stálo za incidentem, který vedl k agresivnímu chování demonstrantů, ale není zcela jasné. Podle Daňka protestující ignorovali policejní výzvy a fyzicky napadli strážce zákona, z nichž jeden skončil v nemocnici.

Lednové protesty

Před budovou Sněmovny se několik stovek demonstrantů sešlo již koncem ledna a ani tehdy nechyběla šibenice, která byla navíc doplněna nápisem "všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". Protestující navíc u hlavního pódia vyvěsili fotografie hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nebo šéfa České lékařské komory Milana Kubka, které doplnili o nápisy "zrádce národa".

V neděli se zase na Václavském náměstí v Praze sešlo podle pořadatelů až 6000 lidí. I ti protestovali proti přijetí novely pandemického zákona a žádali zrušení všech nařízených omezení a po tříhodinovém shromáždění se účastníci vydali na pochod městem.


Užvaněný Okamura

Ani ve Sněmovně se to během projednávání sporné novely neobešlo bez problémů. Hnutí ANO a SPD ještě před zasedáním oznámily, že zákon nepodpoří. Šéf SPD Tomio Okamura svým několikahodinovým řečněním blokoval další účastníky. Novelu pandemického zákona měli zákonodárci řešit už v lednu, ale kvůli bojkotu hnutí SPD museli nakonec jednání odložit.

Okamura novelu zákona označil za "legislativní paskvil". "Hnutí SPD udělá maximum pro to, aby nebyl přijat. Je protiústavní a zavádí covidovou diktaturu," prohlásil. Pandemický zákon vnímá jako jinak pojmenovaný nouzový stav a dodal, že je to naprosto nepřijatelné.

Vládní koalice sice chtěla lhůtu proslovů jednotlivých poslanců omezit na dvakrát pět minut, než se ale tento návrh podařilo schválit, Okamura zahájil svým obsáhlým projevem ve Sněmovně další obstrukce, kterými projednání novely bránil. Vládu Petra Fialy (ODS) obvinil z omezování práv a svobod lidí a vyzval, aby pandemický zákon nebyl schvalován v režimu legislativní nouze.





Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy