Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Biolog Jaroslav Flegr: Počty nakažených začnou klesat, až vykvetou pampelišky

Zdroj: Se svolením Jaroslava Flegra
koronavirus
Od pondělka platí v Česku nejtvrdší režim od začátku pandemie, který se blíží totálnímu lockdownu. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra měla taková opatření přijít už dávno. Zároveň apeluje na vládu, aby přistoupila na testování pomocí PCR metody. „Jakmile bychom začali využívat PCR metodu, žáci a studenti by se mohli vrátit do škol okamžitě, a my ostatní k normálnímu životu, včetně pořádání hromadných akcí pro otestované účastníky, během měsíce,“ říká parazitolog. Vláda ale prozatím upřednostňuje antigenní testování.

Řada odborníků, včetně vás, volá po tvrdém lockdownu už delší dobu. Vláda nyní přitvrdila, někteří vědci ale říkají, že ne dostatečně. Co na zpřísnění říkáte?

Zpřísnění je zcela namístě, přichází však o dva měsíce později, než mělo. Tohle zpoždění nás bude stát minimálně deset tisíc mrtvých, stovky miliard korun ztrát a protáhne nám dobu lockdownu minimálně o měsíc. Spíše se ale obávám toho, že vláda nařízení neprodlouží, i když to bude situace vyžadovat.

Myslíte, že může současné zpřísnění výrazně srazit čísla nakažených?

Nikoli. Ale zpomalí jejich nárůst. Jestliže bude doplněno o testování na pracovištích a o účinné vymáhání práce z domova všude tam, kde je to možné, můžeme dokonce nárůst počtu nakažených zastavit. K poklesu počtů však dojde teprve tehdy, až se oteplí a v důsledku toho poklesne infekčnost koronaviru. Zjednodušeně lze říct, že počty nakažených začnou klesat, až vykvetou pampelišky – ty se totiž stejně jako koronavirus řídí průměrnou venkovní teplotou.

Co konkrétně byste v této situaci navrhoval vy?

Vidím pouze jediné opatření, které může epidemii zastavit ještě předtím, než dosáhneme kolektivní imunity, tedy do podzimu. Tím je masivní PCR testování. V našich podmínkách by se však musel provádět milion PCR testů denně – tedy testovat 2-3 krát týdně všechny žáky a téměř všechny zaměstnance co nepracují z domova. To by ovšem vyžadovalo vyřadit preventivní testování z kategorie zdravotních úkonů. Okamžitě by si mohly velké podniky i další státní a nestátní organizace vybudovat vlastní potřebné testovací kapacity a začít své zaměstnance či klienty pro své účely testovat ve velkém pomocí levných a šetrných PCR testů.

V čem konkrétně jsou PCR testy lepší než ty antigenní?

Antigenní testy nemohou nahradit PCR testování, nemají potřebnou citlivost, nedají se provádět v dostatečném množství a musely by se dělat každý den. Negativní výsledek antigenního testu totiž platí jen několik hodin, kdežto PCR testu až tři dny. Jakmile bychom začali využívat PCR metodu, žáci a studenti by se mohli vrátit do škol okamžitě, a my ostatní k normálnímu životu, včetně pořádání hromadných akcí pro otestované účastníky, během měsíce. A skutečně by k tomu stačil jeden administrativní úkon – vyjmout preventivní testování ze seznamu zdravotních úkonů, aby se nemuselo provádět v certifikovaných zdravotnických zařízeních a aby soukromá testovací střediska nemusela vkládat data do státních databází.

Ministr Blatný v posledních dnech čelí velké kritice. Podle premiéra Babiše nemá manažerské schopnosti a podle prezidenta Zemana je vyhořelý. Myslíte, že je rozumné takto mluvit o někom, kdo vede boj s pandemií, obzvlášť za situace, která je kritická?

Je to samozřejmě od obou pánů hloupost. Navíc si myslím, že by se výměnou ministra vůbec nic nezměnilo. Žábou na prameni je zkostnatělé a možná i korupcí prolezlé ministerstvo zdravotnictví. Největšími viníky současného stavu jsou téměř jistě ministerští náměstci, kteří se už někdy v dubnu rozhodli, že nás promoří a v tichosti se drží této zcestné, amorální a hloupé strategie až do současnosti. Bez ohledu na to, že ji zbytek světa z velmi dobrých důvodů už dávno opustil. Je mi líto, že nejsem věřící – mohl bych se aspoň utěšovat představou, že se za to, co milionům našich občanů provedli, budou navěky smažit v pekle.

Související články

Další články