Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Bill Gates předpověděl smrtící pandemii: Může koronavirus za půl roku zabít 30 milionů lidí?

+ Dalších 21 fotografií
Psal se rok 2018, když Bill Gates (64) na summitu ohledně malárie v Londýně prohlásil, že lidstvo se bude již brzy potýkat s novou nemocí. Na tu se podle známého filantropa měli lidé připravit stejně tak, jako by se připravovali na světovou válku. Ukázalo se, že s příchodem nové nemoci měl pravdu, koronavirus označený jako 2019-nCoV zabil už více než 80 osob. Měl pravdu i s tím, že virus během půl roku zabije 30 milionů lidí?

Už v minulosti se ukázalo, že nejrůznější nemoci mohou udeřit jako blesky z čistého nebe a během několika měsíců zabít i miliony lidí. Důkazem je například španělská chřipka, která v letech 1918 až 1920 zabila až 50 milionů lidí z celého světa. Před podobnou katastrofou varoval už téměř před dvěma lety i filantrop Bill Gates, který řekl, že lidstvo bude již brzy zasaženo novou chorobou.

Spoluzakladatel úspěšné společnosti Microsoft jen několik měsíců před propuknutím koronaviru promluvil o tom, že svět není na případnou pandemii připraven. Přitom by se na ni měl připravit stejně tak důkladně jako na světovou válku.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Největší nedostatek Gates viděl především v rozpoznání hrozby a nedostatečných opatřeních během rozpuku nemoci. Důkazem podle něj byla především světová reakce na epidemii eboly v západní Africe.

Neúspěšné vojenské cvičení

Gates prozradil, že armáda má za sebou i simulovanou válku s pravými neštovicemi. Ta údajně dopadla v neprospěch armády a životy lidí by tak v reálu byly v ohrožení. Uznal ale, že tato prohra mohla státy motivovat k lepší přípravě na příchod pandemie.

Koronavirus

Do dnešního dne bylo Čínou oznámeno přes 2700 osob nakažených koronavirem, nemoci podlehlo už 80 lidí. Počet nakažených tak stoupl o 769 nových případů během pouhých 24 hodin. Zdravotníci navíc bedlivě sledují 30 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

Koronavirus 2019-nCoV se kromě Číny objevil už i v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě, v Austrálii a v Mongolsku.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články