Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

BÍLÉ PEKLO NEKONČÍ: Česko sčítá škody po sněhu a BUDE HŮŘ! Až 15 stupňů pod nulou!

Zdroj: HZS Královéhradec­kého kraje
+ Další 4 fotografie
Děsivá noc
Už v neděli ráno bylo jasné, že tento víkend se zapíše černým písmem do historie České republiky. I když je únor, na brutální přívaly sněhu nebyli dostatečně připraveni silničáři ani řidiči. Velkou škodu napáchaly také padající stromy, které neunesly tíhu mokrého sněhu. Na mnoha místech nefunguje elektřina. Ministr dopravy Dan Ťok (59) je ale přesvědčen, že silničáři svou práci zvládli.

Komplikace v silniční a železniční dopravě probíhaly od nedělního rána, kdy propuklo husté sněžení doprovázené mrazy. Doprava začala kolabovat a v některých městech byl vyhlášen kalamitní stav. Nejvíce postižené byly Praha, Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj. Metropoli nejvíce postihl sníh během nedělního rána, kdy kvůli srážkám začala kolabovat MHD. Odpoledne se situace ve veřejné dopravě zlepšila, protože sníh začal tát. Přesto policisté a hasiči vyjížděli až do devíti večer k nehodám. V hlavním městě jich bylo více než 140.

Na některých místech České republiky napadlo až čtvrt metru sněhu. Sníh především komplikoval dopravu na silnicích a došlo tak k mnoha autonehodám. Například při čelním střetu dvou osobních vozidel na Vsetínsku byly zraněny čtyři osoby. Ve Zlínském kraji byla situace na silnicích také kritická. U Třebechovic pod Orebem havaroval autobus s cestujícími a skončil převrácený na boku. Několik zraněných bylo převezeno do nemocnice. Snímky z autonehody naleznete ve fotogalerii pod článkem. Ve Středočeském kraji vyhlásilo několik měst kalamitní stav. Kladenská radnice například vydala doporučení, aby veřejnost rozhodně nechodila do lesa. Hrozí zranění při pádu zlomených větví, které neunesly sníh. Problémy však nastaly i v jiných krajích.

S velkými výpadky elektřiny se potýkaly zejména jižní Čechy. Bez elektrického proudu zůstalo více než 13 tisíc domácností. Ve večerních hodinách během neděle bylo na jihu Čech stále 70 domácností bez proudu. V neděli večer bylo na Plzeňsku a ve středních Čechách asi 4 500 domácností bez elektřiny.

Ačkoliv mnozí řidiči nadávali na to, že silničáři vyjeli pozdě, ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zůstal v klidu. "Na rozdíl od pana premiéra si nemyslím, že bychom nezvládli ty přívaly sněhu. Samozřejmě tam, kde ho napadlo hodně, to chvíli trvalo. V zákoně máme lhůty, ve kterých máme zprůjezdnit komunikace a určitě jsme je dodrželi," citují ministrova slova novinky.cz

Krize na silnicích ale bohužel nekončí. Během noci z pondělí na úterý mají teploty klesnout až k -15 °C. Bude se tedy tvořit ledovka.

Ve středu by nás mělo překvapit zvýšení teplot a o víkendu by teploty mohly vyskočit až k 8 °C. Víkend je ale ještě daleko.

Související články

Další články