Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Bikiny slaví 75 let své existence! Zpopularizovala je Bardotka nebo Bond girl

Krásná Brigitte Bardot.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Historie bikin

Bikiny slaví pětasedmdesát let od své existence. Když teprve devatenáctiletá tanečnice Micheline Bernardini představila  první bikiny dne 5. července 1946, jednalo se o skutečnou senzaci. Jednalo se o dvoudílné plavky, které nesly slogan „bikiny - menší než nejmenší plavky na světě”. Po ní je zřejmě nejvíce proslavila herečka Brigitte Bardot. 

Byla to provokace i senzace, když teprve devatenáctiletá striptýzová tanečnice Micheline Bernardini představila první bikiny na veřejné pařížské plovárně Piscine Molitor dne 5. července 1946. V ruce navíc držela malý úložný box, do něhož se dvoudílné plavky ukládají.

Jednalo se o model s nevyztuženými trojúhelníkovými díly podprsenky a šňůrkovými kalhotkami se zadní částí připomínající styl tanga. Tyto plavky pojmenovali podle atolu Bikini, části Marshallových ostrovů v Tichém oceánu, na němž čtyři dny před přehlídkou proběhl americký jaderný pokus.

Bikiny způsobily skandál

Poté, co byly plavky představeny, jednalo se o skandál, protože byly opravdu titěrné a spousta tehdejších modelek je odmítala kvůli tomu nosit. I z toho důvodu si návrháři vybrali právě stiptýzovou tanečnici.

V první polovině 20. století ženy nosily dresy ke koupání a do 20. let byl vždy zakrytý pupík. To se ale změnilo právě v létě 1946. Návrhář Jacques Heim a strojní inženýr Louis Réard navrhli plavky, které pojmenovali jako „nejtěsnější plavky na světě”.

Popularita bikin vzrostla v 50. letech

Přelomovou událostí pro masivní rozšíření tohoto typu plavek nejen ve Spojených státech bylo v roce 1957 natočení snímku A bůh stvořil ženu. Ve filmu v bikinách předvedla slavná herečka Brigitte Bardot svou nádhernou postavu, kterou jí mnoho žen závidělo. Obdobný úspěch slavila i Ursula Andress v bondovce Doktor No z roku 1962. Scéna, kdy Ursula vychází z moře jen v bílých těsných plavkách a za opaskem má nůž, se zapsala do povědomí široké veřejnosti.

V průběhu šedesátých let vzrostla popularita bikin po celém světě a dnes už si bez nich ženy neumí představit dovolenou u vody.

Související články

Další články