Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Bikiny, které proslavila Brigitte Bardot, slaví 74 let od vzniku: Jaké celebrity si je oblíbily

Bikiny, které proslavila Brigitte Bardot, slaví 74 let od vzniku: Jaké celebrity si je oblíbily
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
Galerie
Od navrhnutí prvních bikin uběhlo přes sedm dekád. Zpočátku ale nebyly mezi modelkami příliš oblíbené. Vrchol slávy získaly až díky herečce Brigitte Bardot. Dnes by se ale původní plavky popularity nejspíš nedočkaly.

Návrhář Jacques Heim a inženýr Louis Réard spojili své síly, aby mohli v roce 1946 v Cannes představit plavky s názvem Atome. Slogan "Nejmenší plavky na světě" upoutal snad úplně každého. Později se však Réard rozhodl svého kolegu trumfnout a představil nový model plavek na módní přehlídce v Paříži se sloganem "Bikiny - menší než nejmenší plavky na světě".

Nevyztužené trojúhelníkové díly podprsenky a šňůrkové kalhotky získaly název bikini podle atolu v části Marshallových ostrovů v Tichém oceánu, kde proběhl řízený americký jaderný pokus. Ve světě módy tak měl jeho návrh symbolizovat atomový výbuch.

Odvážné modely ale nechtěl na přehlídkách nikdo nosit. K tomu se nakonec odhodlala až striptýzová tanečnice Micheline Bernardini.

Bikiny se v roce 1952 objevily i ve filmu Manina, dívka v bikinách, kde si zahrála sedmnáctiletá Brigitte Bardot. Snímek s herečkou v nejmenších plavkách na světě nabral rychle na popularitě, a proto si Brigitte zahrála v plavkách znovu v roce 1956 ve filmu A bůh stvořil ženu.

V roce 1951 označil papež Pius XII. tuto novou módu za hříšnou a zakázal tak na soutěžích krásy přehlídku v bikinách. Až v roce 1977 povolil soutěžícím dívkám dvoudílné plavky.

Nejmenší bikiny na světě z roku 1946 by dnes ale moc úspěchu nezískaly. Plavky 21. století by ty původní totiž rychle strčily do kapsy. Tyhle jsou totiž opravdu nejmenší.

Podívejte se do naší galerie, které hvězdy si bikiny oblíbily?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy