Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře

Nejnovější kauzy

Bič na podvodníky ve směnárnách: Víme, co se změní, aby vás už nemohli okrádat!

+ Další 3 fotografie
výměna peněz
Dnešním dnem byla schválena novela zákona, díky které budou moci zákazníci směnáren stornovat výměnu svých peněz. Tato novela by měla zamezit nekalým praktikám především pražských směnáren, které často využívají nevědomosti zahraničních turistů. Ti v nejhorších případech dostávají za euro pouze 15 korun.

Majitelé směnáren si mohou kurz určit sami, neporušují tím žádný zákon ani vyhlášku. Pro turisty bylo tedy až dodnes nemožné získat zpět peníze, o které ve směnárně přišli. To se teď změní díky novele zákona, která byla schválena 157 hlasy. Proti novele bylo hlasů pouze pět. Novela musí být ještě schválena senátem a podepsána prezidentem.

Novela zákona dovoluje klientům směnáren do tří hodin od směny stornovat výměnu svých peněz v případě, že mezi směnárnou a klientem proběhl obchod v maximální hodnotě 1 000 eur. Tím se zamezí spekulacím ohledně vývoje kurzu měn a zabrání se zneužití práva odstoupit od smlouvy. Podle ministerstva tak bude možné odstoupit až od 95 procent obchodů.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové není tajemstvím, že především praktiky některých směnáren v centru hlavního města nedělají České republice dobré jméno. Turisté přicházejí o velké peníze a bývají jim naúčtovány velmi vysoké poplatky. Tato novela by tedy měla zefektivnit ochranu zákazníků směnáren a upřesnit ustanovení zákona o směnárenské činnosti.

I přes novelu zákona by si ale klienti směnáren měli pečlivě pročítat informace na kurzovním lístku. Je totiž velmi snadné přehlédnout informace o výši poplatku. Na samotné stvrzence pak bude stát informace o právu odstoupení od smlouvy hned na prvním místě.

Asociace směnáren podle vyjádření s novelou nesouhlasí, stejně jako Česká bankovní asociace, která tuto změnu vyhodnotila jako nešťastnou. Banky prý budou muset na úpravy IT systémů zpracovávajících směnárenské operace vynaložit až desítky milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Další články