Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Bič na lenochy: Kdo nechce pracovat, bude 9 měsíců bez dávek, hrozí Maláčová

zpřísnění
Ministerstvo práce plánuje uchazečům o zaměstnání od července zpřísnit pravidla. V případě, že nebudou spolupracovat s úřadem práce a nebudou si hledat zaměstnání, mohou na 9 měsíců přijít o dávky. Návrh novely o zaměstnanosti by tak dobu bez dávek prodloužil o 3 měsíce oproti nynějším šesti.

Podle autorů by měla novela zefektivnit fungování pracovních úřadů a dostat do práce znevýhodněné uchazeče a dlouhodobě nezaměstnané osoby. Změna pravidel by podle ministerstva měla souviset s úpravou životního minima, pěstounských příspěvků a dávek na bydlení.

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé EU, novela by měla situaci ještě zlepšit. „Lze očekávat, že dojde ke zlepšení zaměstnatelnosti a zvýšení zaměstnanosti osob, které doposud obtížně nacházely své uplatnění na trhu práce,“ uvedlo ministerstvo.

Podle ministerstva se lidé nechávali na úřadech práce zapsat za účelem získání zdravotního pojištění, nikoliv s úmyslem získat nové zaměstnání. Když následně s úředníky nespolupracují a o nabízená pracovní místa nestojí, často jsou z evidence vyřazeni. Nestává se to prý ojediněle. Vyškrtnuté osoby pak přijdou o dávky v hmotné nouzi a musí si samy platit zdravotní pojištění.

Rozdělení uchazečů podle novely

Podle návrhu by se měli nezaměstnaní dělit na tři skupiny, tedy na osoby bez znevýhodnění, znevýhodněné a zvlášť znevýhodněné. Znevýhodněným se dostane větší péče ze strany úředníků a zvlášť znevýhodněným by měl být připraven plán kroků k nalezení uplatnění už po třech měsících. Podle expertů na sociální problematiku prodloužení doby bez dávek zhorší situaci lidí v nouzi. Těm prý bude hrozit ztráta bydlení a větší zadlužení.

Související články

Další články