Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Běžný vir, kterým trpí polovina Čechů: Přenáší se líbáním a sníží vám inteligenci

SERIÁL EXTRA
Jde o zcela běžný vir, ale mozek člověka dokáže pořádně potrápit - snižuje totiž inteligenci nakažených lidí. Cytomegalovirus patří do skupiny herpes virů a nákaza jím je poměrně nenápadná. A i když u zdravých lidí nenadělá zpočátku velkou paseku, nakažení je obvykle bezpříznakové, u pacientů s narušenou imunitou to už je závažnější. Hrozí dokonce smrt.

Cytomegalovirem je u nás nakaženo 80 procent populace. Virus mění psychiku i inteligenci člověka. Ten, kdo se jím nakazí, postupně vlastně hloupne. Uznávaný vědec Jaroslav Flegr, který s týmem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumal vliv jednoho z běžných virů na inteligenci člověka, publikoval v loňském roce výsledky, které ukazují, že cytomegalovir s velkou pravděpodobností ovlivňuje inteligenci mužů a žen.

„Nakazit se můžeme i líbáním či pitím ze společné lahve,“ řekl eXtra.cz Flegr s tím, že léky na nákazu existují, mají však mnoho nežádoucích účinků, takže u osob, které nejsou ohrožené na životě, se neužívají. "U lidí s určitou poruchou imunity může zabíjet. Může zde vyvolat například smrtelné záněty mozku – zde je proto požití příslušných léků nutné,“ říká odborník.

Zajímavostí je, že cytomegalovir má vliv na lidskou psychiku. Již dlouho se například ví, že nakažení jedinci mají sníženou chuť vyhledávat nové podněty. Na dovolenou tedy jezdí raději stále na stejná místa a nejsou tolik ohroženi experimentováním s návykovými drogami.

Cytomegalovirus však ovlivňuje i kognitivní schopnosti nakažených osob. Lidově řečeno, kdo je nakažený, rychleji s věkem hloupne. „Je zajímavé, že cytomegalovirem se zřejmě nakazí přednostně inteligentnější osoby. Po nákaze se však jejich inteligence začne poměrně rychle snižovat,“ dodal Flegr.

Jestli se chcete sami prostřednictvím internetu zapojit do výzkumu vlivů parazitů na lidskou psychiku, můžete tak učinit na stránce pokusnikralici.cz

SERIÁL EXTRA: Zabijáci pod mikroskopem

1. díl – Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr

Mohlo by vás zajímat

Další články