Dvouletý Aidan Jackoviak Smith trpí záhadným genetickým onemocněním. Má znetvořený obličej a řadu dalších zdravotních komplikací. Lékaři jsou bezmocní.

„Nikdo nám nedokáže říct, co s ním vlastně je. Odborníci se nyní snaží stanovit diagnózu vylučovací metodou, ale veškeré dosavadní testy byly negativní,“ zoufá si Aidanova matka Vikki.

Aidan se narodil o osm týdnů dřív a vážil pouhé dva kilogramy. Měl zdeformovaný obličej, záda i nohy a tři týdny po porodu navíc začal dostávat záchvaty, při kterých došlo k poškození jeho mozku.

„Když nám to řekli, uvědomili jsme si, že by nikdy nemusel chodit a mluvit a že nás nejspíš ani nebude poznávat. Bylo to prostě děsivé. Museli jsme absolvovat kurzy základní neodkladné resuscitace, abychom věděli, co dělat v případě, že by Aidan přestal dýchat,“ vzpomíná Aidanův otec Karl.

Vikki se přiznala, že mentálně a fyzicky postižené dítě nikdy nechtěla. „Vždycky jsem si říkala, že jsem v tomto ohledu příliš povrchní. Samozřejmě jsem věděla, že mnozí rodiče se musí vyrovnat s tím, že se jim narodí postižené dítě – jen mě prostě nikdy nenapadlo, že by se to jednoho dne mohlo stát i nám,“ uvedla.

Alespoň některé obavy Aidanových rodičů se naštěstí nenaplnily. Aidan svoji mámu i tátu pozná a prý se mu rozsvítí tvář pokaždé, když je vidí. „Směje se a posílá nám vzdušné polibky. Doufáme, že jednoho dne začne mluvit i chodit,“ dodala Vikki.