Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Bezmocné chvíle pro Davida Novotného: Ve druhé kabině na Ještěd uvízla jeho rodina

David Novotný
Zdroj: Se souhlasem České televize / Policie ČR / koláž eXtral.cz
+ Další 2 fotografie
tragédie

Smrt průvodčího si vyžádal nedělní pád kabiny lanovky jezdící na Ještěd. Druhá kabina zůstala po nehodě stát asi 15 metrů nad zemí. Záchranáři museli evakuovat 13 cestujících a druhého průvodčího. Mezi cestujícími v druhé kabině byla i nejbližší rodina hvězdy Okresního přeboru, herce Davida Novotného (52).

"Hádej, kam si rodina (beze mě, mám práci) dneska vyrazila na výlet...?," reagoval herec David Novotný na twitter hereckého kolegy Ladislava Hampla, který žije v okolí Liberce. Nejbližší rodina herce, kterého znají lidé jako Jardu Kuželu z Okresního přeboru byla uvězněná ve druhé kabině. Dle slov Novotného se tak jeho rodina musela slaňovat lézt po hasičském žebříku. Po značném napětí se naštěstí druhá kabina obešla bez zranění. "Dobrý, jsou dole...," dodal Novotný.

Příčiny tragédie zatím nejsou známé. Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. V kabině, která jela dolů, byl v tu dobu jen průvodčí, který utrpěl zranění neslučitelná se životem. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky.

Na místo neštěstí vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně zdravotníků. "Čtrnáct lidí z kabiny bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky," uvedl mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev. Patnáctým ošetřeným byl pracovník Českých drah, který měl psychické obtíže," dodal. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle něj vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.

Dvoukabinová lanovka patří mezi nejstarší v Česku

Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Dvoukabinová lanovka na Ještěd provozovaná Českými drahami (ČD) patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy v Česku. Od 1. listopadu měla být mimo provoz kvůli pravidelné revizi. Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30.

Podle ředitele provozu osobní dopravy ČD při dnešní nehodě lanovky došlo k destrukci tažného lana, uvedla Česká televize. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se u tažných lan provádí defektologická kontrola každé dva roky. Poslední kontrolou lano prošlo loni v listopadu. "Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022," doplnil Šťáhlavský.

Pád lanovky vyšetřují také policisté, a to pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle mluvčího liberecké policie Vojtěcha Robovského příliš brzy. "Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci," doplnil mluvčí.

Související články

Další články