Nejen Austrálie, ale téměř celý svět v těchto dnech prožívá srdceryvný příběh půlročního Gammyho, kterého odnosila mladá Thajka pro australský pár.

Jednadvacetiletá Pattharamon Janburio, která má již dvě vlastní děti, se s manželským párem dohodla na tom, že jim dvojčata odnosí za patnáct tisíc dolarů (asi 310 tisíc korun).

Jenže ve 4. měsíci žena zjistila, že jedno z dvojčátek trpí downovým syndromem. Biologičtí rodiče ji chtěli bezprostředně poslat na potrat, ona však nesouhlasila, protože jako budhistka tento zákrok podstoupit nesmí.

Pattharamon doufala, že jí suma za odnošení dětí pomůže uživit své vlastní a zbavit se dluhů. Jenže po narození si biologičtí rodiče odvezli z Thajska pouze zdravou holčičku a Gammyho jí nechali.

Mladá žena k dojemnému příběhu řekla: „Je to chyba rodičů, ne dítěte. Jak ho mohou vinit za něco, za co nemůže? Jak to, že se o jedno dítě postarají, a druhé opustí? Nezasloužil si projít tím vším. Já ho na tento svět přivedla, zůstane se mnou. Je to lepší, než ho opustit. Miluji ho, nosila jsem ho devět měsíců, je to moje dítě."

A svět ji podporuje! Dokonce byla uspořádána sbírka na léčbu nemocného Gemmyho, kam mohou lidé z Austrálie i dalších zemí přispívat. V současnosti se na účtu sešlo již přes 100 000 austral­ských dolarů (téměř dva milióny korun).

A jak působí tenhle příběh na vás? Co si myslíte o obchodu s náhradním mateřstvím?