Trendy tagy Michaela Kudláčková očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Bestie z Paříže: Čečenec uřízl hlavu učiteli. Vystrojili mu pohřeb se všemi poctami

Zdroj: profimedia.cz
Pohřeb bestie
Abdulak Anzorov, který v říjnu na předměstí Paříže zavraždil francouzského učitele kvůli školní prezentaci karikatur proroka Mohameda a jehož poté zastřelila policie, byl v neděli pohřben v rodném Čečensku na ruském severním Kavkazu. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na místní média a sociální sítě.

Vjezd do vesnice Šalaži, ležící asi 40 kilometrů od Grozného, správního střediska Čečenska, byl během pohřebního obřadu uzavřen, napsal server Kavkazskij uzel. Připomněl, že vraždu učitele, která šokovala francouzskou veřejnost, odsoudilo sdružení Čečenců v Evropě, jakož i vládce Čečenska Ramzan Kadyrov. Nicméně Anzorov byl pochován „s poctami“ a obřadu na zasněženém hřbitovu se zúčastnilo asi 200 lidí, převážně příbuzných. Na bezpečnost dohlíželo 65 policistů. Oficiální čečenská média se podle serveru o pohřbu nezmínila.

AFP připomněla, že Kadyrov zároveň ostře kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur proroka a že v Grozném demonstrovalo několik set tisíc lidí poté, co karikatury vyšly v roce 2015 ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo.

Pomsta za karikatury

Sedmačtyřiceti­letého středoškolského učitele Samuela Patyho zavraždil 16. října na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine osmnáctiletý Čečenec Anzorov. Uřízl mu hlavu, policie jej krátce po činu zastřelila. Vražda učitele pobouřila francouzskou i světovou veřejnost, protože jejím motivem byla podle dosavadních zjištění pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury muslimského proroka Mohameda.

Policie v souvislosti s vraždou zadržela 16 lidí. Jsou mezi nimi například mladíci, kteří s pachatelem před vraždou komunikovali na sociálních sítích, nebo studenti školy, kteří Anzorovovi pomohli před činem učitele identifikovat. Už koncem října policie obvinila žáky ve věku 14 a 15 let, že za sumu zhruba 300 až 350 eur útočníkovi, který učitele osobně neznal, pedagoga ukázali.

Související články

Další články