Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Bestie s dětskou tváří: Ludvík "Pacient" Černý byl hlavním zabijákem orlického gangu

Ludvík Černý je stále ještě za mřížemi.
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Další 4 fotografie
Orličtí vrazi

V úspěšném seriálu České televize Devadesátky přišla řeč na známý orlický gang. Přestože měl orlický gang hned několik členů, pravděpodobně nejvýraznější postavou byl Ludvík Černý. Za poctivým manželem a slušným sousedem s milými rysy se totiž schovávala nelítostná bestie, která spáchala většinu vražd gangu. Své oběti nejčastěji střelil zezadu do hlavy, přičemž u toho ještě zvládl zavtipkovat. I proto mu kumpáni neřekli jinak než Pacient. 

Ludvík Černý se narodil 25. května 1965 a vyučil se zedníkem. Tuto práci vykonával do roku 1990, kdy si pořídil živnostenský list. Před revolucí si přivydělával také jako vekslák. Právě díky známostem a úplatkům si mohl dovolit pořídit byt, ve kterém žil s manželkou, kterou si vzal v roce 1992. V té době pracoval jako řidič firmy Mercedes-Benz Bohemia Praha. O tři roky později Černý s manželkou přivedli na svět malého syna, to už se ale nad novopečeným otcem stahovala mračna.

Během let 1991 až 1993 spáchal řadu vražd, o kterých jeho žena pravděpodobně neměla sebemenší tušení. Černý byl totiž vzorným manželem, který se o svou ženu poctivě staral, pomohl jí překonat i rakovinu. V oblibě ho měli i sousedé a známí, kterým nezištně pomáhal. Vždy zdravil s úsměvem na jeho milém obličeji, který měl dětské rysy. Lidé z jeho okolí mu tak říkali Mimísek. To ale netušili, že se za tváří Mímíska schovává nemilosrdný zabiják, kumpány přezdívaný Pacient.

To jsem ale čtverák

Ačkoliv na to rozhodně nevypadal, Černý byl hlavním zabijákem orlického gangu, pro nějž vykonal většinu vražd. Odehrála se v dubnu 1991 a obětí byl podnikatel Aleš Katovský. Tomu dělal bodyguarda Karel Kopáč, hlava orlického gangu. Katovského lstí vylákali do Rudné u Prahy a nalhali mu, že je Černý zájemce o obchod s valutami. Nic netušící oběť tehdy svolila k tomu, aby muž s milou tváří nastoupil k ní do auta. Černý ale ze zadního sedadla prostřelil Katovskému hlavu a jeho tělo zabalené do pletiva shodil s Kopáčem do Orlíku.

O necelý rok později vraždil Černý znovu. Do domu Vladimíra Kuny, dalšího člena gangu, nalákali číšníka jugoslávského původu Leorenta Lipoveciho. Ten chtěl od Kuny koupit zbraň, místo toho schytal několik smrtelných výstřelů ze zbraně, kterou opět střílel Černý. Po chladnokrevném činu měl údajně vyskočit do vzduchu a zakmitat nohama, načež prohlasil: To jsem ale čtverák! Od té doby prý kumpáni Černému neřekli jinak než Pacient.

Třetí vražda, kterou měl gang na svědomí, byla smrt Kunovy matky Anny Medkové. Ta zemřela na následky výbuchu bomby, kterou obdržela jako balíček na své narozeniny 7. 2. 1992. Kuna totiž chtěl zdědit její dům, který následně prodal za 1,6 milionu korun. Černý u vraždy figuroval jako ten, kdo Kopáčem a Kunou sestavenou bombu poslal poštou. O měsíc později se "Pacient" opět chopil zbraně a několika výstřely do hlavy zabil starožitníka Vlastimila Hodra. Ten u sebe měl několik historických pečetí ze zlata, které Černý odcizil.

Neprokázaná vražda

Černý se postaral také o další rodinnou vraždu, a to když zastřelil manžela Ireny Meierové, sestry Kopáče. Jaroslav Meier totiž odmítl ručit rodinným domem za bankovní úvěr, na základě kterého chtěl Kopáč se svou sestrou rozjet provoz erotického klubu. Musel tak jít z cesty, o což se postaral v roce 1993 několika výstřely právě Černý. Ten měl údajně stát i za vraždou Albánce Afrima Kryenziuma, ke které došlo přímo v Liberci. Nikdy mu ale nebyla dokázána, přestože předtím kousek od místa činu pomáhal ženě s kočárkem.

Několikanásobný vrah nakonec skončil v síti kriminalistů a u soudu si pak vyslechl rozsudek, který ho poslal za mříže na doživotí. Černý si během svého pobytu ve vězení změnil příjmení na Zámečník a vstoupil do Církve adventistů sedmého dne. V roce 2017 pak žádal o podmínečné propuštění, bylo mu ale zamítnuto, jelikož podle soudní psycholožky není náprava vězně věrohodná. Informoval o tom web iDnes.cz. Černý své činy dlouhé roky popíral a doznat se k nim měl až krátce před slyšením. "Pacient" je tak posledním členem orlického gangu, který dodnes sedí ve vězení.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy