Je zřejmé, že v České republice se bude muset zpřísnit legislativa. Nejde tu jen o bestiální týrání, kterého se dopustil mladík z Prachatic – psali jsme zde. Tady došlo k překročení zákona a mladému muži hrozí za bestiální jednání dva roky za mřížemi.

Problémem jsou také množírny. Tady zvířata rovněž trpí. Novelu trestního zákoníku, která zvyšuje sankce za týrání zvířat, představila TOP 09. Nově bude možné přísněji stíhat majitele a provozovatele takzvaných množíren, kteří v nevyhovujících podmínkách chovají pro zisk větší množství psů nebo koček.

„Běžně se stává, že člověku, který utýral psa k smrti, nebo jej velmi vážně zranil, uloží soud maximálně podmíněný trest, nebo pokutu. V novele trestního zákoníku proto navrhujeme, aby se zvýšily maximální tresty za týrání zvířat a pachatelům těch nejhorších činů mohly soudy uložit i trest odnětí svobody, a to až na osm let. Případy týrání zvířat, které se často šíří po sociálních sítích, ukazují, že dnešní právní úprava je nedostačující. Zvíře není věc a my chceme, aby tresty odpovídaly závažnosti jednání agresorů,“ uvedl předseda strany Jiří Pospíšil.

Novela zákona míří také na provozovatele množíren. Není možné zvířata množit v nevyhovujících podmínkách. Novela tak stanoví, co přesně bude možné za nelegální množírnu považovat.