Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Berdychův gang kryli policisté, kteří ho měli vyšetřovat. Z vězení se dostali podezřele rychle

Berdychův gang: David Berdych spolupracoval s policisty, kteří ho kryli
Zdroj: Profimedia
Polosvět

V České republice pravděpodobně neexistuje rozsáhlejší prokázaný případ organizovaného zločinu, jaký měl na svědomí Berdychův gang. Kromě "zásahové" partičky kolem Davida Berdycha bylo do nekalé činnosti zapleteno kolem necelé stovky lidí, řada z nich byli policisté na vysokých pozicích. Gang se podařil rozkrýt až detektivům Heleně Kahnové a Tomáši Gregorovi. Sama bývalá policistka, která o případu mluví i v dokumentu Polosvět od České televize, nevěří, že se podařilo usvědčit všechny zkorumpované policisty.

David Berdych, po němž byl pojemenován Berdychův gang, přičichl k podsvětí poprvé na začátku devadesátých let, kdy začal pracovat jako vyhazovač u Ivana Jonáka v Discolandu Sylvie. "Byl jsem takovej mladej sportovní kluk. Dělal jsem karate, docela dobře. Vážil jsem 78 kilo, byl jsem hubeňoučkej, ale rychlej, uměl jsem všechno možný, tak si mě vyzkoušeli. Vyzkoušel si mě pan Jonák a přijal mě a tam začala ta má šikmá plošina," vzpomíná Berdych na své začátky ve třetí epizodě dokumentární série Polosvět od České televize.

Právě v Dicolandu sbíral Berdych řadu kontaktů, které využíval pro svou trestnou činnost. Společně s několika kumpány postupně zformoval gang, který přepadával kamiony a unášel zejména podnikatele, jež následně vydíral. Ke svým praktikám využívali policejní uniformy i pravé odznaky, za jejichž pomoci zastavili auto s vyhlédnutým cílem. Vše bylo tak dobře secvičené, že oběť neměla šanci poznat, že se nejedná o skutečné policisty. Alespoň do té doby, než ji násilníci unesli a svázali.

Vražda zlatníka

S gangem se ale nepojí "jen" vydírání a únosy, ale také vražda. V říjnu roku 1996 totiž partička kolem Berdycha unesla podnikatele a obchodníka se zlatem Václava Tomana. Po něm násilníci požadovali milion korun. Aby ho donutili peníze vydat, položili mu přes hrudník traverzu, přes kterou přejížděli autem. Při nelidském mučení Toman zemřel na následky četných zranění hrudníku a plic a jeho tělo trýznitelé pohodili u Slap.

Trestná činnost gangu procházela od devadesátých let až do roku 2002. Měli za sebou totiž ochranu z vyšších míst. Berdych totiž spolupracoval s policisty z Odboru boje s organizovaným zločinem (OBOZ), a že nešlo o žádné řadové strážníky. Gangu kryli záda vysocí detektivové major Josef Opava, podplukovník František Brázdil, jenž se později stal šéfem OBOZ, a poručík Petr Koňařík. Těm Berdych vyplácel třicetiprocentní podíl z loupežného zisku výměnou za informace a krytí. Pro kontaktování pak využíval prostředníka, majitele myčky Luďka Žaluda, který se se všemi zainteresovanými dobře znal.

Berdych udal kumpány

Spolupráce detektivů a gangu se zdála být neprůstřelná. Rozkrýt se ji podařilo až detektivům Heleně Kahnové a Tomáši Gregorovi, kteří šli proti svým vlastním lidem a nevěděli, komu mohou věřit a komu ne. Klíčem k rozkrytí celého gangu se pro ně stal Berdych, který oběma policistům věřil a rozhodl se, že jim vše řekne a odsvěčí to i u soudu. Právě díky němu se podařilo usvědčit několik desítek zločinců a zkorumpovaných policistů. Soud k tomu ale nikdy nepřihlédnul. Berdychův podíl na loupežích, vydírání, mučení a vraždě nešel jen tak přehlédnout, přestože ani zdaleka nebyl hlavou organizované skupiny. Tu řídili právě lidé z vyšších míst.

V říjnu 2006 byl v součtu odsouzen k patnáctiletému vězení. V červnu 2015 byl na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 podmíněně propuštěn na svobodu se sedmiletou zkušební dobou. Celkem si za mřížemi odpykal 11 let. V lednu 2007 byl odsouzen i Josef Opava, a to ke 14 letům vězení, kolega Petr Koňařík dostal trest 12 let odnětí svobody a Luděk Žalud putoval za mříže na 14 let. Opava a Koňařík ale vyšli z vězení už v roce 2012 díky vzornému chování. Toho se však Berdych přes plnou spolupráci nedočkal. V současnosti pracuje jako stavbyvedoucí a věnuje se rodině.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy