Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Benešovskou nemocnici napadl zákeřný protivník: Byly zrušeny všechny operace

Benešovskou nemocnici napadl zákeřný protivník: Byly zrušeny všechny operace
Zdroj: pixabay.com
Napadení
Benešovská nemocnice má aktuálně zcela narušený provoz, protože v noci na středu nemocniční počítačový systém napadl kryptovirus. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě. Veškeré plánované operace jsou zrušeny a nemocnice žádá pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení.

Chod benešovské nemocnice byl pozastaven kvůli počítačovému kryptoviru, který ochromil nemocniční počítačový systém. Zaměstnanci nemohou spustit žádný přístroj ani počítačovou síť.

Událost nastala v 02:50 ráno a na nápravě intenzivně pracují IT specialisté. Kvůli poruše byli zrušeny všechny plánované operace a nemocnice žádá pacienty, aby lékařskou pomoc vyhledávali jinde.

"V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani jiný přístroj včetně počítačové sítě. Prosíme všechny pacienty, kteří nemusí bezpodmínečně navštívit benešovskou nemocnici, aby svou návštěvu odložili nebo se obrátili na jiné zdravotnické zařízení," sdělil mluvčí nemocnice Petr Ballek před 07:30.

Pomocnou ruku jim nabídl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Zjišťujeme konkrétní informace, co se stalo. Zatím je nemáme. Nabídneme nemocnici naši pomoc, jsme schopní tam i přijet a pomoci se zjišťováním. Potom jim doporučíme kroky, jak to napravit," uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Podle jeho slov může nastat několik scénářů. "Pokud jsou data zašifrovaná, může být i pozdě. Kdyby měli data zálohovaná na discích oddělených od sítě a virus se tam nemohl rozšířit, později se data obnoví ze záloh. Pokud data zálohovaná nemají, může se to podařit rozšifrovat, ale také nemusí, což by v krajním případě mohlo vést ke ztrátě dat," vysvětlil Holý.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy