Ben (29) má dlouhodobě kritický pohled na fungování této tradiční ankety. Na svém profilu na Instagramu cenu okomentoval takto: „Jediný důvod, proč jsem nechal Lukáše Rychtaříka za můj management Championship Music a The Glowsticks převzít cenu Slavíka, je to, že to je cena čistě od Vás za to, že posloucháte naši hudbu, která nemá s hlasováním a postoji Českého slavíka nic společného, a tak jsem nechtěl upřít mému týmu se k tomu vyjádřit. Já už jsem se k tomu vyjádřil v songu IronBen. Nepotřebuju Slavíky ani jiná křídla, za mě mluví čísla. Lidi, kteří jsou schopni ocenit fašismus, jsou pro mě nechutní a nemám pro ně žádný respekt.“

Také to je důvod, proč dal Ben Cristovao (29) přednost Paříži před večerem v Hudebním divadle Karlín. Sem odletěl na další turnaj v brazilském jiu-jitsu, kterému se nyní věnuje na vrcholové úrovni. Cenu převzal s Lukášem Rychtaříkem Benův producentský tým The Glowsticks (Osama Verse Atile-Hussain a Charles „Ace Boogy“).

„Řešili jsme, jestli pro cenu jít, Český slavík jen vlastně vzal statistické údaje IFPI a vytvořil z nich novou kategorii. Na druhou stranu to je ocenění, které vzniklo reálným zájmem o Benovu hudbu od fanoušků, a to by se ignorovat nemělo. Každopádně pokud nějaká hudební anketa podporuje kontroverzní umělce, kteří si zahrávají s extremismem a podněcují nenávist ve společnosti, a dokonce si taková kapela přebírá svá ocenění od ředitele ankety, tak nemůžeme nadále jakkoliv reflektovat aktivity cen Český slavík Mattoni,“ dodává k tomu Lukáš Rychtařík z Championship Mu­sic.

Dodejme, že k stříbrnému umístění Tomáše Ortela v kategorii Zpěvák roku stačilo pouhých 16 432 hlasů, druhou pozici v kapelách pak Ortelu zajistilo 20 242 hlasů. Výsledky tedy nejsou tak alarmující, jak by se mohlo zdát, a jedná se o minoritní skupinu lidí, kteří v porovnání s reálnými čísly poslechovosti současných trendy umělců nesnesou srovnání.