Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Belgie spadla na úroveň Afriky: Na ulicích se nesvítí, lidé nemají vařit ani žehlit! Co se stalo?

Zdroj: Profimedia.cz
Výpadek elektřiny
Belgie přišla o téměř polovinu elektrické energie. Kvůli špatnému stavu musela země odstavit šest ze sedmi jaderných reaktorů. Na ulicích je tma, lidé by měli používat co nejméně spotřebičů a panují ohromné obavy z přicházející zimy.

Nouzový plán odpojení elektřiny musela vyhlásit Belgie. Bylo totiž odstaveno šest ze sedmi jaderných elektráren, které dohromady dodávají 40 % energie. Zavedená opatření posunují zemi na úroveň rozvojových států.

Zásoby by měly vydržet do prosince, už nyní však bylo zapotřebí přistoupit k razantním krokům. Průmyslová výroba je omezena a na ulicích nesvítí lampy. Pro domácnosti jsou ale nejnepříjemnější tříhodinové odstávky elektřiny, které probíhají v intervalech. Informoval o tom britský The Guardian.

Dohoda Belgie s Francií o dodávkách elektřiny bude záviset na počasí. Pokud přijdou silné mrazy, země galského kohouta zřejmě nebude schopna pomoct. Takový scénář by od ledna přinesl zákaz žehlení, omezení vaření nebo zastavení vlaků.

Belgie je přitom zemí, která jaderné energii příliš nefandí. Aktuální hrozba blackoutu by tak belgické vládě mohla otevřít oči. Anebo bude tvrdou zkouškou a přípravou na rok 2022, kdy chce jádro zcela přestat používat.

Související články

Další články