Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Belgie si došlápne na účastníky večírků: Tučné pokuty a možnost zabavení auta

Belgie si došlápne na účastníky večírků: Tučné pokuty a možnost zabavení auta
Zdroj: Pixabay
koronavirus
Na výrazném zpřísnění postihů účastníků i pořadatelů večírků a oslav, které porušují protiepidemická opatření, se dnes dohodla Rada belgických generálních prokurátorů. Státní zástupci se domluvili na zvýšení pokut či na možnosti zabavit účastníkům třeba automobil a pořadatelům vybavení, které sloužilo k uspořádání party, píší tamní média. Mezi akcemi porušujícími protiepidemická pravidla, jež vzbudily v Belgii rozruch, byl i erotický večírek, na kterém byl na konci listopadu přistižen maďarský europoslanec József Szájer.

Podle rady se sankce vztahují především na akce a večírky s velkým počtem účastníků. "Například rodinné sešlosti nás tolik nezajímají," upozornil člen rady Ignacio De La Serna. Dodal ale, že pokuty hrozí i menší oslavám se sousedy. Podle generálních prokurátorů obyvatelé země "obecně respektují opatření" proti koronaviru

Maximální výše pokuty účastníkům hromadných akcí se tak v Belgii zvýší z 250 na 750 eur (z cca 6500 na necelých 20.000 Kč). Pořadatelům bude ovšem hrozit pokuta až 4000 eur (přes 105.000 Kč). Účastníkům bude možné zabavit vozidlo a pořadatelům věci, které jim posloužily k uspořádání akce. Může se jednat třeba o automobil, pípu na pivo či hudební mixážní pult.

Právní stát

Státní zástupci také upřesnili pravidla, které musí dodržovat policie při vstupu do soukromého bytu a zakázali policii používat drony pro sledování, zda jsou pravidla dodržována i v soukromých obydlích. "Zůstáváme v právním státě," uvedl k tomu De La Serna.

Pravidla o Vánocích

Vláda vyzvala belgické domácnosti, aby o svátcích zvaly jen jednoho hosta z jiné domácnosti, píše agentura AFP. O Vánocích bude také platit zákaz vycházení od půlnoci do pěti hodin ráno.

Podle belgických zdravotnických úřadů tempo šíření koronaviru zpomaluje. Průměrný počet nově nakažených za poslední dva týdny klesl o 23 procent na 2212 osob denně. V Belgii, kde žije 11,5 milionu osob, bylo od začátku epidemie zaznamenáno 609.000 případů infekce na koronavirus. Přes 18.000 pozitivních osob zemřelo.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy