Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Basketbalovému dokumentu The Last Dance nejvíc uškodil Michael Jordan. Ukázal svou temnou stránku

Basketbalovému dokumentu The Last Dance nejvíc uškodil Michael Jordan. Ukázal svou temnou stránku
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Recenze
Dokument The Last Dance ukázal nejen unikátní záběry z poslední mistrovské sezony basketbalového týmu Chicago Bulls, ale i stinnou stránku Michaela Jordana (57). Právě dost možná nejslavnější basketbalista všech dob je ústřední postavou celé série, která vyšla na streamovací službě Netflix. Bývalý excelentní hráč zámořské soutěže NBA ve svých zpovědích ukázal, jak se arogantně choval ke svým spoluhráčům, které někdy doslova šikanoval.

Ačkoliv je dokumentární série The Last Dance, precizně zpracovaná, má jeden velký problém, kterým je překvapivě Michael Jordan. Ten totiž v díle režiséra Jasona Hehira dostal největší prostor, přestože by měla hrát prim sezona 1997 až 1998, ve které získal chicagský tým svůj doposud poslední mistrovský titul v NBA.

Je vcelku logické, že se seriál tolik věnoval historicky největší hvězdě Bulls, protože to byl právě Jordan, který se pod úspěchem výrazně podepsal. Problém ale je, že se na tvorbě Posledního představení, jak se dokument v češtině nazývá, podílel skrze své spolupracovníky, kteří jej produkovali. Výpověď celého díla pak může být nedůvěryhodná a zkreslená. To také dokazují nesouhlasné reakce Jordanových bývalých spoluhráčů, které se objevily po vypuštění dokumentu. Například bývalý fenomenální rozehrávač Scottie Pippen (54) se ostře vyhradil proti Jordanovu tvrzení, že byl sobecký. Celkově se tak nabízí přirovnání například k filmu Bohemian Rhapsody z roku 2018, který byl silně ovlivněný dohledem členů kapely Queen.

Přitom právě poslední sezona Jordana v dresu Bulls nabízela spoustu zajímavých momentů. Ať už to byly rozbouřené vztahy mezi koučem Philem Jacksonem a manažerem týmu Jerrym Krausem, divoké večírky plné drog kontroverzního centra Dennise Rodmana nebo rivalita mezi hráči v týmu. To vše samozřejmě prostor dostalo, nejvíce se ke všemu vyjádřil ale právě Jordan a výpověď tak byla mnohdy až jednostranná. Příkladem je třeba Jordanova nenávist vůči již zesnulému Krausemu. Zde se také projevila zákeřná povaha nejslavnějšího basketbalisty, který se na historických záběrech z tréninků nebo šatny Krausemu posmívá či ho dokonce zesměšňuje pro jeho malou a oplácanou postavu. Právě mnohdy tyranská povaha Jordana je tak na dokumentu pravděpodobně to nejvíc šokující, jelikož mediální obraz bývalého křídelníka byl většinou pozitivní.

Seriál nabízí unikátní záběry

Jinak ale seriál nemá prakticky žádné chyby. Forma jeho zpracování vtáhne do děje i basketbalem nepolíbeného diváka a představí mu veškerá pravidla krůček po krůčku. V prvních epizodách se dokument zaměří na představení největších hráčů, jakými byl třeba rozehrávač Scottie Pippen nebo Rodman, kteří v sérii také promluví. Po její polovině se začnou epizody ve velkém tempu postupně věnovat cestě chicagského týmu za jeho třetím titulem v řadě. Velkým pozitivem, na které dílo láká, jsou také doposud nepublikované záběry jak ze zápasů, tak třeba z tréninků a zákulisí týmu. Často až překvapí, v jak vysoké kvalitě záběry jsou a rozhodně potěší oko nejednoho basketbalového hráče či fanouška. Pro takové diváky je The Last Dance přímo povinností, rozhodně ale má co nabídnout i ostatním lidem.

Související články

Další články