Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Barunka (13) kvůli covidu bojovala o život: Nemocnice v Česku léčí desítky dalších dětí

Zdroj: Se souhlasem Fakultní nemocnice Ostrava / koláž eXtra.cz
koronavirus
To, že těžký průběh onemocnění koronavirem prodělávají pouze starší osoby, už dávno neplatí. České nemocnice řeší desítky těžkých případů i u dětí a neustále jich přibývá. Z kritického stavu se podařilo zdravotníkům ve Fakultní nemocnici v Ostravě vyléčit třináctiletou Barunku Jakůbkovou, která se kvůli nemoci PIMS-TS, která postihuje děti s prodělaným koronavirem, dostala na pokraj života.

Zkratka PIMS-TS je označení pro vzácné, ale velmi vážné zánětlivé onemocnění dětí, které je vázáno na infekci covid-19. U disponovaných dětí postihne především myokard, ale může se rozvinout až do multiorgánového selhání. Větší výskyt PIMS-TS byl v Česku zaznamenám od poloviny listopadu, v průběhu druhé vlny epidemie. Další případy vznikly v návaznosti s třetí vlnou covidu-19 začátkem roku 2021.

Třináctiletá Bára Jakůbková není první pacient, kterého se zdravotníkům v ostravské Fakultní nemocnici podařilo vyléčit. Lékaři tamní nemocnice vyprostili z nemoci již 13 dalších pacientů, kdy tři z nich museli být napojení na umělou plicní ventilaci. Děti leží v nemocnicích po celém Česku...

Rodiče Barunky netušili, že prodělala covid-19

Na Klinice dětského lékařství se Bára objevila koncem prosince loňského roku v kritickém stavu a musela být zdravotníky uvedena do umělého spánku. "Dcera měla vysoké horečky, selhávaly jí životně důležité orgány. Lékaři diagnostikovali PIMS-TS. Vůbec jsme netušili, že v minulosti prodělala covid-19. Až doteď byla úplně zdravá, závodně se věnuje aerobiku," svěřili se s počátečními příznaky pro Blesk Bářini rodiče.

Barborka bojovala se zákeřným onemocněním na oddělení intenzivní péče dlouhých 47 dní. Pro Báru a její rodiče tak nastává konečně klidnější období, avšak ještě potrvá dlouhá léčba v rámci rehabilitací.

"Milé sestřičky včetně zdravotního bratra Lukáše o naši dcerku pečovali jako o vlastní a Bára si je oblíbila. Stejně tak pana doktora Dudu, který to s dětmi opravdu umí. Ochotně odpovídal na naše dotazy, vysvětloval situaci, měl s námi rodiči soucit," svěřila se maminka Jana.

Příznaky onemocnění

Případ třináctileté Barunky jasně ukazuje, jak nenápadně se může PIMS-TS po bezpříznakovém onemocněním koronavirem ze začátku projevit. Zánětlivé onemocnění poté způsobuje neustálé vysoké horečky, bolesti v oblasti břicha, zvracení, průjem, bolesti hlavy, záněty sliznic a často je provázejí také potíže s dýcháním.

Související články

Další články