Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Bartoš reaguje na pnutí v Pirátech: Dostál svou roli nezvládá, opřel se do stranického kolegy

Ivan Bartoš: Ondřej Dostál svou roli nezvládá
Zdroj: Profimedia
Piráti

Pirátská strana si v posledních dnech prochází řadou personálních změn. Nejprve skončil ve funkci místopředsedy Martin Kučera, následně vystoupil ze strany Petr Daubner, zastupitel Prahy 9. Nyní se spekuluje i konci Ondřeje Dostála, který měl být původně kandidátem na ministra zdravotnictví. "Dlouhodobě se ve své roli pohybuje takovým způsobem, že to vyvolává obavy mezi značnou části našich voličů i odborných kapacit a vede ke zpochybňování vědeckých názorů, o které se boj s pandemií opírá," zdůvodnil pro eXtra.cz předseda strany Ivan Bartoš. 

Náhlý konec Petra Daubnera u Pirátů byl pro mnohé překvapením. Sám zastupitel Prahy 9 uvedl, že se od jeho vstupu do strany klima v partaji hodně změnilo. "Uvnitř strany začali být mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci (kteří se bůhví proč označují jako progresivisté). Principy, které pro Piráty vždy platily (například nekumulace funkcí), najednou už neplatí, i když je máme v našich vnitřních pravidlech, respektive platí jen pro někoho," uvedl na sociálních sítích a narážel mimo jiné na předsedu Ivana Bartoše, který má být v nové vládě vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj s agendou pro digitalizaci.

"Petr Daubner byl řadovým členem Pirátů, zastupitelem na Praze 9, jeho odchod nás samozřejmě mrzí a jeho postoj respektujeme. Máme nicméně zhruba 1100 členů. A pro představu, jen od nedávných sněmovních voleb evidujeme téměř 250 žádostí o členství v Pirátské straně," uvedl pro eXtra.cz Bartoš a naznačil, že nahradit Daubnera nebude velkým problémem.

Dostál svou roli nezvládá

Naopak u Ondřeje Dostála už Bartoš tak diplomatický nebyl. "Člen vládního týmu Pirátů má v rámci své gesce a kompetencí reprezentovat politiku strany v dané oblasti. Je navíc zodpovědný za to, že je tato politika skrze jeho osobu vnímána správně. A co především - nezavdává příčiny k tomu, aby její interpretace či vyznění dlouhodobě poškozovaly vnímání strany či zpochybňovaly její pozici. Obzvláště zásadní je to v kritické době, kterou epidemie covid do ČR přinesla. Tuto roli Ondřej Dostál dlouhodobě nezvládá," sepsul Bartoš svého kolegu.

Předseda Pirátů uznává, že je Dostál odborníkem na zdravotnické právo a řada jeho kroků v této oblasti je v souladu pirátskou politikou. Zároveň mu ale vadí, jak se známý advokát vyjadřuje. "Ve složité politické roli člena vládního týmu se dlouhodobě pohybuje takovým způsobem, že to vyvolává obavy mezi značnou částí našich voličů i odborných kapacit a vede ke zpochybňování vědeckých názorů, o které se boj s pandemií opírá," říká Bartoš s tím, že pro tyto důvody se zvažuje Dostálova pozice člena vládního týmu.

Mohl být ministrem

Dostál dlouhodobě bojuje za uznávání protilátek a k tomuto tématu se vyjadřuje zejména na sociálních sítích. Jeho příspěvky si ale někteří lidé mohou vyložit, že očkování je zbytečné, protože Dostál často upozorňuje na fakt, že koronavirus mohou šířit často i lidé s dokončenou vakcinací. Právník, který figuroval v kauze záměny dětí v roce 2006, měl navíc menší skandál z doby krátce před volbami, kdy měl být případně jedním z kandidátů na ministra zdravotnictví. Dostál totiž nejprve odmítal sdělit, zda je očkovaný, následně se nechal slyšet, že není, protože má dostatek protilátek.

Související články

Další články