Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Bartoš k rouškovým praktikám Nely Slovákové a dalších: Šmejdy v těžké době nestrpím

Bartoš k rouškovým praktikám Nely Slovákové a dalších: Šmejdy v těžké době nestrpím
Zdroj: archiv I. Bartoše a N. Slovákové
+ Dalších 13 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Zatímco Nela Slováková (30) se po výtkách směřujícím k jejímu „podivnému“ byznysu ohání právním zástupcem, předseda Pirátů Ivan Bartoš pro eXtra vysvětlil, co přesně bylo spouštěcím mechanismem, že na některé e-shopy druhá nejsilnější strana v Česku podala trestní oznámení. Mezi jedenácti z nich je i internetový obchůdek Slovákové.

Piráti začali jednat na základě 350 podnětů od údajně podvedených zákazníků e-shopů, které prodávají roušky, respirátory a další zdravotnický materiál. Jejich rozsáhlé trestní oznámení obsahuje materiál ohledně 11 webů, mezi nimiž nechybí ani Neonky Nely Slovákové (30).

"Mezi upřímnou snahou někde pomoci, standardním byznysem, který respektuje zákon a obchodní pravidla z něj vyplývající a obchodním 'šmejdstvím', za hranou zákona je zásadní rozdíl. Prvního si cením nejvíce, zejména u lidí, kteří opustí svou komfortní zónu a do pomoci vloží svůj čas, peníze a nesledují v tu chvíli svůj osobní profit. Druhá skupina je běžná a snad kromě toho, že je vláda systematicky likviduje i nám všem milá. Klasický obchodník ví, že největším pokladem jeho byznysu je spokojený zákazník, který se vrací a největší reklamou, kterou nemusí platit, je doporučení a hodnocení člověka, který u něj nakoupí a je spokojen. Bohužel i v době před pandemií existovala spousta podvodníků, kteří využívali různé triky, jak obalamutit a natáhnout zákazníka, a to jak na internetu, tak v terénu. Od prodeje hrnců, nesmyslných bankovních produktů, nefunkčních multilevel marketingových letadel, či převodu smluv," popsal pro eXtra Bartoš.

Nela Slováková se pro eXtra.cz brání například tím, že jí přišlo 8 tisíc storno objednávek a že všechny prostě nemůže vyřídit hned Podvodnice podle svých slov není. To ale podle Pirátů nemůže obstát. Nakonec uvedla, že se svým právním zástupcem chystá vyjádření, do té doby věc komentovat nebude.

Bartoš má jasno v tom, že v době, kdy panuje nouzový stav, se najdou lidé, kteří na neštěstí budou chtít vydělat způsobem, který je nemorální

"Nelze očekávat, že tato třetí skupina v době pandemie bude 'sekat latinu', ale naopak, a to se stalo a já to považuju za obyčejný hyenismus, využije všeobecný strach a neinformovanost spolu se svými standardními nástroji a bude se snažit z lidí, kteří jsou paradoxně i mimo krizi v reálné existenční nouzi, vymámit další peníze. Tentokrát to nejsou hrnce. Tam se již lidé i díky mediálnímu rozkrývání těchto praktik snad většinově poučili. Ale jsou to podvodní prodejci zdravotnických pomůcek, roušek nebo třeba dezinfekce. Po tom, co už se na to naši analytici a dvě naše pirátské političky nemohli dále dívat, neboť díky algoritmu internetu se vám, pokud si hledáte informace o koronaviru, začnou zobrazovat také reklamy, které s tím souvisí, rozebrali případ jednoho takového obchodu a vyzvali lidi, aby jim případně zaslali své příběhy, pokud někde v souvislosti s nákupem ochranných pomůcek naletěli. A lidé psali. Po analýze téměř 350 podání se náš tým, ve kterém spolupracovali Olga Richterova, Adéla Šípová a analytik Janusz Konieczny po důkladné analýze rozhodli a podali trestní oznámení na 11 subjektů. Jsem rád, že podvádění lidé našli v Pirátech zastání a věřím, že šetření nakonec povede i ke kompenzaci podvedených zákazníků," dodal předseda Pirátů pro eXtra.

Související články

Další články