Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Bára Nesvadbová pomáhá Leonce postavit se na nohy: Šestiletá holčička je po dětské mozkové obrně

Bára Nesvadbová pomáhá Leonce postavit se na nohy: Šestiletá holčička je po dětské mozkové obrně
Zdroj: Jan Brant, ALOve
+ Další 4 fotografie
charita
Novinářka a spisovatelka Barbara Nesvadbová (45) se kromě psaní věnuje již 17 let charitativní činnosti. Je patronkou UNICEF a zakladatelkou nadačního fondu Be Charity, který pomáhá především postiženým dětem a jejich rodičům. Ve spolupráci s klenotnickou značkou se nyní pokouší vybrat peníze na pomoc šestileté Leonce.

Dlouhá léta jste se věnovala módnímu byznysu. Nestýská se vám po magazínu či přehlídkách?

Upřímně vůbec. Naštěstí se mi podařilo se této oblasti zcela nasytit. Vždy je smutné, když se člověku po něčem po minulém stýská, ať už je to láska, město, práce. Měla jsem štěstí, že jsem se rozhodla odejít ve chvíli, kdy už jsem byla módním světem zcela přesycena. Což však neznamená, že bych nezašla občas na nějakou přehlídku, nicméně mnohem víc se těším do galerie nebo do divadla.

Jste velmi tvůrčí osoba. Navrhujete oblečení, píšete knihy a navíc se věnujete charitě. Jaká z těchto činností vám přináší největší radost?

Psaní knih je moje největší láska a zároveň reálná práce, obživa, vše ostatní má ryze charitativní podtext, každá z kolekcí, ať už šaty pro Bibloo, či kloboučky pro Tonak, je vždy spojena s jedním konkrétním dítětem z našeho fondu.

Jak dlouho už se věnujete charitě?

Sedmnáct let, začala jsem s Etincelle, občanským sdružením, které zaměstnává mentálně handicapované spoluobčany, přibrala jsem postupně v různých formách Helppes, UNICEF, chvilkově Adru, a před třinácti lety jsem s patnácti skvělými přáteli založila Nadační fond Be Charity, který se od jiných fondů odlišuje zcela zásadně, sto procent získaných prostředků rozdělí postiženým.

Co byl prvotní impulz k založení nadačního fondu pro postižené děti a jejich rodiče?

Podniky Etincelle, kde pracují handicapovaní, začaly být soběstačnější a mne oslovila "moje první maminka" paní Štefanidesová. Tak jsem si řekla, že na jednoho kluka a jeho podporu ještě sílu mám. No a z jednoho Davídka je šedesát čtyři dětí.

Tentokrát jste v rámci charity spojila síly s českou klenotnickou značkou, proč jste si vybrala zrovna ALOve?

V rámci aktivit fondu prosím o pomoc každého. Shodou okolností moje zubařka je maminkou dcery pana Ryšavého, tak jsem se tiše optala. Pravda, napřed nebyl vůbec nadšený. Myslím, že lidé z fondů si u úspěšných podnikatelů podávají dveře, nicméně, když si prohlédl, co všechno děláme, a že skutečně jsme absolutně transparentní a poctiví, rozhodl se k nám přidat. Čehož si nesmírně cením. Vždy mne to nekonečně potěší, když získám do party někoho, kdo je k filantropii nedůvěřivý, skeptický. Snažím se dát dohromady skupinu lidí, kteří i přes třeba konkurenci v podnikání či nesympatie v osobním životě s Be Charity jdou, protože prostě mají dobré srdce.

Co se za společným projektem skrývá?

Pomoc holčičce Leonce Plintové k soběstačnosti. Je jí šest let a žije jen s babičkou. Dívka je po dětské mozkové obrně, relativně hezky se rozmluvila, chodí do školky s asistentkou, byť někteří lékaři předpokládali takřka nulový vývoj. Moc rádi bychom ji pomocí rehabilitací postavili na nohy. Padesát procent výtěžku každého náramku jde právě na její rehabilitační pobyty a ortézky. Kolekce se jmenuje Iluze, podle mé poslední knížky, a obsahuje tři různé náramečky - Vášeň, Touhu a Lásku.

Máte ráda bižuterii? Pokud ano, máte doma nějaký oblíbený kousek?

Mám ráda starožitnosti. Věci s příběhem. Ale nevlastním takřka žádné šperky. Na akce mi klenotnické značky šperky půjčují, zásnubní prsteny vracím a sama si šperky nekupuji. Dlouhou dobu jsem vlastně vůbec nebyla takzvaně zdobná, až tento rok o Vánocích mi píchli uši, tak teď experimentuji s náušnicemi.

Myslíte si, že půjde dcera ve vašich šlépějích? Má blízko k módě nebo psaní?

Těžko říct, uvidíme. Bi je naštěstí velmi osobitá. Miluje divadlo, knihy, píše básně. Její svět je rozmanitý. A krásný.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy