Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vše o bonitě: Jak o ní pečovat a proč je důležitá?

Vše o bonitě: Jak o ní pečovat a proč je důležitá?
Zdroj: pujcka.co
Bonita
Bonita je pro banky alfou omegou. Pakliže poskytnou půjčku málo bonitnímu klientovi, riskují, že o své peníze přijdou, a to není nic, o co by bankovní domy v současné době stály. Co ovlivňuje vaší bonitu a může se do její výše promítnout i aktuálně odložená splátka úvěru kvůli koronavirové krizi?

Každá poskytnutá půjčka pro banku představuje riziko. I přes důkladné posouzení žádosti se může stát, že dlužník nebude hradit splátky řádně a včas nebo že je dokonce přestane hradit úplně. V takovém případě se úvěr stává pro banku doslova nedobytný. Aby banka byla stabilní a solventní finanční institucí zároveň, musí se proti takovým klientům bránit, a právě bonita zmiňované úvěrové riziko významnou měrou snižuje.

Co ovlivňuje vaši bonitu?

Bonita je důležitá u každého úvěru, a to ať už vás zajímá půjčka od banky, nebankovní společnosti, peer-to-peer úvěr, mikroúvěr, hypotéka nebo klasika v podobě spotřebitelské půjčky. Její výši ovlivňuje celá řada faktorů, jako jsou věk, pohlaví, vzdělání, profese, rodinný stav a samozřejmě i příjmy a výdaje.

V rámci výdajů velkou roli hrají aktuální i minulé závazky. Banky se zaměřují na leasing, rychlou půjčku, kreditní kartu, kontokorent, alimenty a také na faktury za energie či mobilní služby. Stačí jeden neuhrazený závazek a ihned budete mít škraloup v registrech dlužníků, které bonitu klienta při sjednávání půjčky rozhodně nenavyšují. Registry důkladně prověřují úvěrovou historii a platební morálku žadatele. Mít čistý registr je pro každého zájemce o půjčku dobrým startem pro získání vysokého bonitního ohodnocení.

I odložení splátek se promítne do registru dlužníků

Pozor, odložení splátek, které aktuálně v době koronavirové krize, mnoho úvěrových poskytovatelů nabízí, vám může v registru dlužníků do budoucna nadělat pořádnou paseku. Banky sice nyní shodně tvrdí, že případné další půjčky tento nynější krok nijak neovlivní, avšak opak může být pravdou.

Odložením splátek sice nezískáte negativní záznam v registru, avšak do budoucna vám nikdo nezaručí, že banky skutečně nebudou k tomu rozhodnutí přihlížet. Z předešlých let je naopak patrné, že podobná rozhodnutí mají neblahý vliv na úspěšné získání, ať už bankoví či nebankovní půjčky Nikde tak není 100% zaručeno, že vám odložení splátek kvůli koronaviru nepřekazí plány o zadlužení do budoucna. To, že jste se pro odklad rozhodli, totiž bude v registru uvedeno.

O bonitu pečujte!

Bonita je důležitým parametrem, který hraje hlavní roli při schvalování všech půjček. Rozhodně se nevyplatí s ní riskovat, naopak je vhodné si ji hýčkat. Pokud víte, že vaše bonita(finan%C4%8Dnictv%C3%AD je nevalná, je zapotřebí na její výši zapracovat. Pomoci může především přizvání k žádosti spolužadatele nebo ručitele.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy