Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Bál jsem se jako nikdy, kašlal jsem krev: Poslanec Jan Birke popsal těžký průběh covidu

Bál jsem se jako nikdy, kašlal jsem krev: Poslanec Jan Birke popsal těžký průběh covidu
Zdroj: Profimedia
Zpověď
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (51, ČSSD) se se CNN Prima News podělil o otřesné zážitky s těžkým průběhem koronaviru. „Během několika dnů se z padesátiletého chlapa, který má životní vitalitu, stala troska. Zhubl jsem 15 kilo,“ vypráví Birke s tím, že měl při prodělávání nemoci strach jako nikdy v životě.

Birke patří do rizikové skupiny. Má za sebou několik mrtvic a také trpí sklony k ucpávání cév a problémy s vysokým cholesterolem, tlakem i cukrovkou. Proti nákaze se snažil chránit, nosil roušky a respirátory. „Po 12 měsících otupíte. Říkáte si, že už to nemůžete dostat. Mohl jsem to chytit už 150krát, protože jsem se za ten rok potkal už s tolika lidmi, kteří měli covid. A najednou to přišlo,“ vzpomíná.

Koronavirus nakonec pravděpodobně chytil při oddávaní na jedné ze svateb. Tam byl požádán, aby si roušku sundal. Birke chtěl svatebčanům udělat radost a vyhověl jim. Když po několika dnech začal pokašlávat, podstoupil dva dny za sebou antigenní testy. Oba vyšly negativně. Když v pondělí 8. února přijel z práce, cítil neobvyklou únavu. Udělal si další test, a ten vyšel pozitivně. „V tu chvíli nastalo doma zděšení. Dcera má astma, měl jsem strach o děti i o ženu a o své okolí. Celý den jsem byl v práci. A máte kolem sebe lidi, kterým je 60, 65 let,“ líčí poslanec.

Birke: Lezl jsem po čtyřech, dusil jsem se

PCR test v náchodské nemocnici další den potvrdil, že je Birke opravdu pozitivní. Nakonec měl poslanec devět dní vkuse horečku přes 39 stupňů. „Ale nechtěl jsem jít s teplotou do nemocnice, a náchodská nemocnice byla navíc plná. Tak jsem po konzultaci s lékaři měl kapačku doma. Ale devět dní mě to drtilo, že si to neumíte představit. Po deseti dnech jsem se posadil na postel a měl jsem teplotu jen kolem 37 a říkám si, že jsem to zvládnul,“ vzpomíná. Tři hodiny nato se ale situace rázně zhoršila. „Bylo to tak strašné, že si nedojdete na záchod, lezl jsem po čtyřech. Za tři hodiny jsem se začal dusit. Je to taková svině, že najednou přestanete dýchat. Jste vyděšený, nevíte, co se děje,“ říká Birke.

S oboustranným těžkým zápalem plic byl posléze převezen do Fakultní nemocnice Hradec Králové. Skončil s kyslíkovou podporou, antibiotiky, kortikoidy a kapačkami. Podle svých slov se cítil opravdu příšerně. „Pochopil jsem, jak zoufalí musí být doktoři. Nemají moc variant, jak mohou lidem pomoci,“ říká poslanec. Po pár dnech se mu sice udělalo lépe, ale když se šel umýt, začal kašlat krev. „A to mě psychicky zlomilo. Nikdy jsem se tak nebál. Poprvé v životě jsem měl opravdu strach, vyděsilo mě to k smrti. Říkal jsem si: ‚Takhle nějak vypadá konec?‘ Bylo to hrozné. Seděl jsem nahatý na těch kachličkách a říkal si, že přece nemůžu umřít, mám ženu a děti,“ popisuje.

Birke: Já tady prostě nechcípnu

Lékaři embolii nakonec vyloučili. Birke si řekl, že situaci zvládne. „Byl to pro mě takový zážitek, že jsem si řekl: ,A dost! To stačilo a já tady prostě nechcípnu.‘ Kousnul jsem se. Je to o hlavě. A také o štěstí. Jsou tisíce pacientů, kteří na tom jsou hůř,“ líčí poslanec, jehož stav se nakonec zlepšil natolik, že když viděl zatížení nemocnice, domluvil se s lékaři na návratu domů. V současnosti se pomalu vrací do práce.

„Všichni byli jak namazaný stroj, všichni vědí, co mají dělat. I když jsou na hraně sil,“ vzpomíná Birke na zdravotníky. „Dodnes vlastně nevím, jak vypadají. Chodili ke mně jako kosmonauti a znám jen jejich oči a hlasy. Když jsem odcházel, ptal jsem se, jak jim můžu pomoct. Jedna sestřička mi řekla, ať vyprávím, co jsem tady zažil. V jednom světě se pije, tančí, zpívá a nic se nedodržuje a ve druhém světě se umírá,“ dodává.

Související články

Další články