Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Bájné účinky ropušího kamene: Co za tajemství skrývá objev v Bečově

Relikviář svatého Maura
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
objev

Odborníci při čištění vzácné památky relikviáře svatého Maura učinili unikátní objev. Mezi kameny na relikviáři objevili také ropuší kámen. O co jde a co má symbolizovat?

Slyšeli jste někdy o ropuším kameni? Nejspíš ne, přesto jde o významný artefakt, kterému se v minulosti připisovaly téměř bájné účinky. Jeden takový našli odborníci při čištění relikviáře svatého Maura na zámku Bečov. Relikviář je významná národní kulturní památka.

Ropuší kámen není minerál, ale zkamenělý zub druhohorní ryby. Ve středověku lidé nacházeli podobné pozůstatky živých tvorů z minulosti a hledali vysvětlení pro to, co našli. Zuby této pravěké ryby jménem Scheenstia mají zakulacený tvar a lidem tak připomínaly boule na hlavě ropuchy. Mysleli si proto, že vznikají v hlavách starých ropuch.

Ropuší kameny měly chránit před jedy

Tradovalo se také, že ropuší kameny mají léčivé účinky, své nositele měly chránit před jedy. Případný jed měly detekovat a následně neutralizovat. Panovníci tak ropuší kameny používali do svých prstenů.

„V anglických sbírkách jsou zachovány prsteny, které obsahují ropuší kameny, ale nejstarší je ze čtrnáctého století a všechny ostatní jsou mladší, šestnácté nebo sedmnácté století. V osmnáctém století pak už tento mýtus odeznívá,“ uvedla k nálezu pro Českou televizi Růžena Gregorová z Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea.

Sama Gregorová zjistila dva ropuší kameny i na koruně, kterou měl na sobě při své korunovaci český král Karel IV. v německých Cáchách (Aachen). Nový nález z Bečova je však zatím nejstarším podobným artefaktem.


Související články

Další články