Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Bacha na slazené nápoje! Víme, co s vámi může jejich dlouhodobá konzumace udělat

Zdroj: Profimedia.cz

Mnoho z nás pije v posledních letech více slazených nápojů než samotné vody. Nejenže nejsou chemicky upravovaná pití nejdietnější a vodu nahradit nemohou, dokonce stojí za řadou různých onemocnění a zdravotních komplikací.

Jednou z takových obtíží, na níž v poslední době vědci přišli, je to, že způsobují velké změny v mozku, které ovlivňují chování a poškozují nervový systém. Za to všechno může hlavně velké množství cukru, jehož trvalý přísun mění bílkovinné složení v mozku.

Doktorka Jane Franklin ze Sydney říká: "Ve většině zemí kopírujících Západ dochází k alarmujícímu nárůstu konzumace nápojů slazených cukrem. U mnoha dospělých tyto nápoje představují výraznou část denního energetického příjmu. Náš výzkum naznačuje, že dlouhodobá konzumace nápojů slazených cukrem místo čisté vody může způsobit dlouhodobé změny v chování a silné změny v chemismu mozku. Když máte žízeň, pijte čistou vodu. Limonády by měly být konzumovány jen velmi střídmě."

Měli bychom se tedy nad tím, po jakém nápoji na zahnání žízně sáhneme, zamyslet. Voda je přeci jen tím nejlepším pomocníkem.

Související články

Další články