Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020 koronavirus

Nejnovější kauzy

Babyboxy v ČR: Každý měsíc někdo odloží dítě! Zachránily už skoro 200 mladých životů

+ Další 4 fotografie
Statisticky v Česku od vzniku babyboxů každý měsíc nějaký zoufalý rodič do něj odloží své dítě. Od roku 2005, kdy byl instalován první, do letošního března zachránily ocelové schránky 187 dětských životů. Babybox zná každý, málokdo už ale tuší, jak přesně funguje. Redakce eXtra.cz v součinnosti s Prahou 2 natočila reportáž, jak babybox funguje, a zároveň nám vedoucí kanceláře tajemníka Andrea Horáková poskytla rozhovor. Babybox totiž dává odloženým dětem novou naději!

Co se přesně děje, když stisknete zelený knoflík a otevřou se dvířka? Můžete do vydezinfikované schránky vložit své dítě a být bez obav, že by se dítě nedostalo do dobrých rukou. Čidla schránky totiž zaznamenají dítě uvnitř babyboxu. Následně zvukový a světelný signál na monitoru oznámí přítomnost dítěte ve schránce. Stejnou informaci rozesílá zabudovaný pager v babyboxu pomocí SMS zprávy také do mobilních telefonů několika lidí. Na Praze 2 si toto zařízení chválí.

„Dětem dává novou naději. Člověk si o tom může myslet, co chce, my jsme ale rádi, že ho zde máme,“ řekla eXtra.cz Andrea Horáková.

Teplota uvnitř babyboxu po vložení dítěte do zařízení stoupne na 37 stupňů Celsia. Vzhledem k nutné anonymitě je personál poučen matku nestíhat. Stejné pokyny platí i pro policii. V České republice zřizuje a zakládá babyboxy Nadační fond pro odložené děti Statim a občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. S první iniciativou přišel Roman Hanus a Ludvík Hess.

Související články

Další články