Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Babišovu vládu čeká perný den: Dočká se třetího pokusu o vyslovení nedůvěry

Babišovu vládu čeká perný den: Dočká se třetího pokusu o vyslovení nedůvěry
Zdroj: Profimedia
COVID-19

Poslanci se ve čtvrtek sejdou z podnětu části opozice k třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Zhruba čtyři měsíce před řádným termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku hlasování postoj KSČM, jenž bude znám až dnes. Bez komunistů či pomoci koaličních poslanců opoziční iniciativa potřebných nejméně 101 hlasů nezíská.

Schůzi vyvolaly koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Jejich lídři mimo jiné tvrdí, že kabinet nezvládl boj s epidemií nového koronaviru a nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem. Poukazují i na údajný Babišův střet zájmů a jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš považuje hlasování krátce před volbami za zbytečné, hrozí podle něho destabilizace.

Menšinový kabinet se dosud opíral o komunistické poslance. V polovině dubna ale KSČM vypověděla dohodu s ANO o toleranci vlády. Komunisté se nyní patrně rozhodují mezi hlasováním proti kabinetu a odchodem ze sálu, díky němuž by vláda hlasování o nedůvěře přečkala.

Pokud by vláda padla, další postup by byl na prezidentu Miloši Zemanovi. Zeman několikrát uvedl, že by vzhledem k blížícím se volbám nechal Babišův kabinet v demisi vést zemi dál.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy