Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Babišovo ANO nepovládne ani na Vysočině. Je to krádež, vzteká se hnutí

Babišovo ANO nepovládne ani na Vysočině. Je to krádež, vzteká se hnutí
Zdroj: Showpix.cz
Krajské volby 2020
Hnutí ANO nemá v poslední době příliš důvodů k radosti, byť ovládlo krajské volby. V nich získalo vítězství v deseti krajích, přesto má jistotu hejtmanského křesla pouze v jednom, a to v Moravskoslezském. V dalších krajích totiž probíhají vyjednávání ostatních stran, které se snaží domluvit na koalici tak, aby obešly hnutí premiéra Babiše. Nejinak tomu bylo i na Vysočině, kde už nyní je jasné, že ANO půjde do opozice. Do hejtmanského křesla pak usedne lídr koalice ODS a STO Vítězslav Schrek.

Hned pět stran se na Vysočině dohodlo na koalici. Memorandum o spolupráci tam podepsali Piráti, občanští demokraté se Starosty pro občany, lidovci, sociální demokraté a Starostové pro Vysočinu. Koalici pak povede Vítězslav Schrek, který obsadí hejtmanský post. "Vítězslav Schrek má zkušenosti, nepochybně bude dobrým hejtmanem," prohlásil pro Jihlavský deník lídr Starostů pro Vysočinu Lukáš Vlček.

Strany, které se dohodly na spolupráci, si nyní rozdělují posty na jednotlivých úřadech, zatím ale není jasné, jak bude vypadat kompletní obsazení. ODS a STO budou mít hejtmana a radního, KDU-ČSL získá post náměstka a radního, Piráti mají jistou náměstkyni a radního. To samé platí u Starostů pro Vysočinu, ČSSD pak obsadí druhého náměstka a uvolněného zastupitele.

Hnutí ANO zuří

Ztráta dalšího kraje ale rozhodně není po chuti hnutí ANO, které na Vysočině vyhrálo s téměř 18,5 % hlasů před druhými Piráty. Na obcházení vítězného hnutí si už několikrát postěžoval i samotný Andrej Babiš (66). "Ta strategie povolebního vyjednávání je, jako už minule to bylo, všichni proti ANO. Takže samozřejmě všude už vznikají různé koalice, i když ANO vyhrálo. Všude ta tendence je nás obejít," zlobil se premiér.

Zklamání rozhodně neskrývá ani lídr hnutí ANO na Vysočině Martin Kukla. "Nezvítězil zdravý selský rozum, ale vítězi voleb bylo jeho vítězství ukradeno poraženými," rozohnil se Kukla. Ten také dodal, že ODS od začátku nerespektovala jejich vítězství. "Kmotrovská politika z devadesátých let se v nich nezapře. Všem poraženým chybí základy slušného a seriózního jednání a nerespektují absolutně výsledky voleb," zuřil politik.

Kukla dokonce uvedl, že koalici vůbec nezáleží na Vysočině, ale na tom, aby poslušně plnila pokyny Prahy. V komunálních a krajských volbách je přitom běžnou praxí, že ne vždy vládne vítězná strana. Často se domluví ostatní partaje na koalici a vítěz voleb musí do opozice. Nejde tak o žádnou krádež, ale o povolený postup.

Související články

Další články