Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Babiše se nebojí! Kdo je šéf žalobců Pavel Zeman, který dělá premiérovi problémy?

Zdroj:
POLITIKA
Řadí se k nejmocnějším lidem v České republice. Hájí spravedlnost a aktuálně znovu otevřel kauzu Čapí hnízdo, jinými slovy opět obvinil premiéra Andreje Babiše. Řeč je o nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi. Ač jde o muže, který si hodně tyká s právními předpisy, v soukromí jde o muže s velmi bohatou manželkou - Gabrielou Zemanovou.

Podle dostupných informací si manželka Pavla Zemana v roce 2012 v Peci pod Sněžkou koupila apartmán nedaleko nejvíce vyhledávaných sjezdovek Bramberk, Javor a Zahrádky. Údajně šlo o o ateliér v domě, kde jsou například apartmány o rozloze 34 metrů čtverečních nebo mezonetové ateliéry 2+kk o rozloze kolem 60 metrů, i s garáží.

Na nákup nemovitosti si údajně nebrala hypotéku. Sám Zeman nákup nemovitosti potvrdil. "Mohu potvrdit, že v roce 2012 nabyla moje manželka vlastnictví k apartmánu v Peci pod Sněžkou. Zároveň jsem tuto skutečnost oznámil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, a tím jsem splnil veškeré povinnosti vyplývající z mého postavení. Více se k této záležitosti nemíním vyjadřovat s ohledem na to, že se týká mého soukromí,“ vzkázal Zeman po svém mluvčím Petru Tomíčkovi pro web Parlamentni listy.

Zeman po absolvování Právnické a Filozofické fakulty (obor politologie) Univerzity Karlovy v Praze působil jako státní zástupce prvotně na okresním, následně i na krajském státním zastupitelství v Plzni. Potom nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ). V roce 2004 se stal zástupcem České republiky u Evropské jednotky pro justiční spolupráci (Eurojust) a zároveň působil jako státní zástupce na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. Post u Eurojustu opustil poté, co byl vládou na návrh tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) k 1. lednu 2011 jmenován šéfem NSZ. Ve funkci nahradil Renatu Veseckou.

V roce 2013 odhalil Pavel Zeman své mzdové poměry Jako nejvyšší státní zástupce si měsíčně přišel na 153 400 korun, řadoví žalobci tehdy měli 104 100 korun. Aktuálně vrátil pražskému státnímu zastupitelství kauzu Čapí hnízdo. Chce, aby trestní stíhání pokračovalo u Andreje Babiše a Jany Mayerové Další čtyři lidi z případu zůstávají zproštěni obvinění. „Vůči čtyřem obviněným nebyly shledány důvody ke změně rozhodnutí. Jde o členy rodiny. Není předpoklad, že další úkony vyšetřování ve vztahu k těmto čtyřem osobám přinesou nové poznatky,“ pronesl na tiskové konferenci ke kauze Zeman.

Související články

Další články