Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Babiš využívá boj s koronavirem. Loví hlasy seniorů, kritizuje exministr zdravotnictví Němeček

Babiš využívá boj s koronavirem. Loví hlasy seniorů, kritizuje exministr zdravotnictví Němeček
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Kritika Babiše
Vláda podle Svatopluka Němečka koronavirovou epidemii nezvládá a premiér si boj s nemocí přizpůsobuje krajským volbám. Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a ředitel Bohumínské městské nemocnice se v pořadu K VĚCI Marie Bastlové ostře opřel do Andreje Babiše (ANO) i ministerstva zdravotnictví. Němečkovi se například nelíbí, že Babiš dělá, jako by se nic nedělo. Za poslední tři dny přitom přibylo více než tři a půl tisíce nakažených a čísla každým dnem trhají rekordy.

Za čtvrtek přibylo 1382 nakažených, o dva dny dříve přitom padl rekord v podobě 1163 nových přírůstků s koronavirem „Teď jsme na začátku září, skoro v letní sezoně, a čísla jsou alarmující,“ uvedl Svatopluk Němeček v pořadu K VĚCI Marie Bastlové na CNN Prima News

Bývalého ministra zdravotnictví pak pořádně namíchla reakce Andreje Babiše (66) na rapidní nárůst nakažených. „Když jsem včera viděl, jak na katastrofu reaguje pan premiér Babiš, který řekl, že se nic neděje a že jsme skoro nejlepší v Evropě, začínám být nervózní. Pokud si nedokážeme ani přiznat, že jsme v problému, nemusí to dopadnout vůbec dobře,“ obává se lékař.

V nemocnicích chybí lůžka

Podle Němečka totiž Babiš naprosto ignoruje, že koronavirová situace začíná kulminovat a čísla v následujících týdnech mohou růst exponenciálně, což včera pro eXtra.cz potvrdil i epidemiolog Roman Prymula Podle Němečka tak nevyhnutelně dojde k náporu v nemocnicích. V těch se ale musí doktoři starat i o jiné pacienty a nelze tak vyhradit všechna místa na jednotce intenzivní péče pro lidi nakažené koronavirem.

Vláda tak podle Němečka měla navýšit počet lůžek. "Když největší vlna končila, ujišťovali nás, jak se nastartuje chytrá karanténa, budou zvýšeny kapacity. Nic z toho není,“ všímá si ředitel Bohumínské městské nemocnice.

„Základní problém je, že situaci nikdo neřídí. Za normálních okolností by mělo být v čele ministerstvo zdravotnictví, které bude mít vizi, jak bojovat, mít podporu premiéra a ostatních členů vlády. Místo toho je tu chaos, zanedbaly se všechny logistické kroky. Nefunguje vůbec nic,“ kritizoval Němeček postup vlády.

Premiér si dělá reklamu

Němeček se také ostře opřel do premiéra Babiše. Ten si podle lékaře dělá na koronaviru reklamu. „Občas si pan Babiš vytáhne nějaký marketingový bonbonek. Možná že jsou experti, na které dá, ale to jsou marketingoví předvolební poradci hnutí ANO, podle kterých se řídila všechna opatření,“ řekl Němeček.

Jak Němeček naznačil, Babiš a jeho vládní strana ANO se snaží využít epidemie ve svůj prospěch. „Přizpůsobovat strategii boje s nemocí krajským volbám je sebevražedné a můžeme na to šeredně doplatit," varoval Němeček a dodal, že nejlepší řízení pandemie bylo v době, kdy Češi svého premiéra měsíc neviděli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy