Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Babiš vypouštěl sysly, teď je chtějí otrávit! Zemřou i čápi a sovy, tvrdí odborníci

Babiš vypouštěl sysly, teď je chtějí otrávit! Zemřou i čápi a sovy, tvrdí odborníci
Zdroj: Facebook.com
+ Další fotografie
Politika
Chystá se velký útok na populaci hraboše. Ministerstvo zemědělství povolilo, aby byl hraboš likvidován pomocí jedu Stutox II. Proti rozhodnutí se bouří ekologové, ornitologové, entomologové a každý, komu není příroda lhostejná. Na jed by mohli nakonec doplatit vlastně i syslové, které nedávno vypouštěl do přírody premiér Andrej Babiš.

Podle rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) mohou začít zemědělci používat jed Stutox II a eliminovat tak populaci hraboše polního. Jenže použití jedu nese značné riziko. Mohli by se otrávit živočichové, kteří se živí právě hrabošem polním. Ohroženy tak jsou třeba draví ptáci nebo čápi.

"V těchto dnech se na polích ve velkých počtech shlukují také čápi, kteří budou brzy odlétat na jih a hraboši pro ně představují prostřený stůl. Otrávení hraboši je mohou ohrozit na životě. Je přitom pravděpodobné, že gradace by skončila i bez použití chemie. Když už se jedy musí použít, je šetrnější aplikace přímo do nor. Na povrchu se k nim kromě ptáků snadno mohou dostat i zajíci nebo srnci. A pozření otrávených hrabošů ohrožuje i psy a kočky," uvedl pro Birdlife.cz ornitolog Václav Zámečník. Použití jedu ve volné přírodě může znamenat pohromu pro celý ekosystém. Ohrožení tak nakonec paradoxně mohou být i syslové, které nedávno do přírody vypouštěl premiér Babiš.

"Plošnou aplikaci tohoto toxického jedu na zemědělskou půdu považujeme za extrémně rizikovou pro životní prostředí. V důsledku aplikace rodenticidu může vedle otrav ptáků docházet k přímým otravám řady dalších živočichů zemědělské krajiny, jako jsou zajíci polní, srnčí zvěř, bažanti nebo koroptve. Po pozření takto otrávených hrabošů pak může docházet i k sekundárním otravám, a to zejména u dravců, sov, ale také čápů, volavek," uvedl pro novinky.cz Jan Šíma, který pracuje na ministerstvu životního prostředí jako ředitel odboru druhové ochrany. Na ministerstvu životního prostředí nyní doufají, že postup ministerstva zemědělství se podaří zvrátit.

"V mých očích je tohle rozhodnutí zločin. Nejenom vůči dravcům a čápům, ale také vůči psům a kočkám. Píši dopis ministrovi zemědělství s žádostí, ať rozhodnutí svého ústavu okamžitě pozastaví a vyžádá si stanovisko ministerstva životního prostředí," sdělil Miroslav Kalousek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy