Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Babiš terčem posměšků ze strany NATO: Premiérův výrok považují za nejhloupější vůbec

Babiš terčem posměšků ze strany NATO: Premiérův výrok považují za nejhloupější vůbec
Zdroj: Showpix.cz
+ Další fotografie
Trapný výrok Babiše
Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton odtajnil světu svou novou kontroverzní knihu. V ní se zmiňuje i o českém premiérovi Andreji Babišovi. Samozřejmě ho tam nevychvaluje, ba naopak ho kritizuje. Bolton označil předsedu vlády české republiky za autora „nejvíce nejapného komentáře“ při jednom z jednání na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018. A co na to říká Babiš?

Mezi lety 2018 a 2019 byl John Bolton poradcem pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa Zkušenosti a zážitky se rozhodl sepsat ve svých pamětech a následně je ukázat světu. Kontroverzní Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) se světu odtajnila v úterý 23. června.

Babišův trapný komentář

Mimo to, že Bolton ve svých pamětech vykresluje Donalda Trumpa v nepříliš lichotivém světle, našel v knize místo i pro zmínku o českém premiéru Andreji Babišovi. Bolton označil jeho slova za "nejvíce nejapný komentář" při jednání na summitu NATO v červenci 2018. Bolton hodnotil Babišova slova o tom, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubý domácí produkt.

Bolton popisoval situaci, která nastala před dvěma lety při vrcholné schůzce NATO, kde hlavním tématem byly výdaje na obranu. Americký prezident Donald Trump pronesl několik ostrých výroků, přičemž opakovaně vyjadřoval nespokojenost se skutečností, že většina zemí aliance na obranu dává méně než dvě procenta HDP, což je cíl pro rok 2024 dohodnutý v roce 2014.

Šéf Bílého domu začátkem druhého dne předloňského summitu vznesl nečekaný požadavek, aby spojenci obranné rozpočty patřičně zvýšili už do začátku roku 2019. Lídři v Bruselu tedy následně zahájili mimořádné jednání čistě na toto téma.

"Nejvíce nejapný komentář přišel od českého premiéra, který řekl, že se ze všech sil snaží dosáhnout dvou procent do roku 2024, ale že jejich HDP roste tak rychle, že si není jistý, zda mohou obranné výdaje udržet krok. V podstatě tím říkal, že bohatnou moc rychle na to, aby se mohli náležitě bránit," uvádí Bolton ve svých pamětech.

Babišova reakce

Andrej Babiš si to samozřejmě nenechal líbit. Podle něj byl výrok vytržen z kontextu. "Takových knih plných nesmyslných prohlášení už bylo. Přesto té úvaze pana Boltona nerozumím. Stačilo by se zamyslet, je to jenom jednoduchá trojčlenka. A na jednání summitu NATO ji kromě prezidenta Trumpa pochopili i ostatní evropští lídři," řekl Babiš pro portál iDnes.cz.

"Logicky jsem argumentoval tím, že v podstatě tolik nezáleží na procentu HDP, které utratíte za zbrojení, protože důležitější je absolutní částka, která jde na výdaje na obranu," reagoval premiér. "Pokud vám roste HDP, tak vám roste i absolutní částka, kterou byste měli utratit za zbrojení, ale pokud nám v tomto roce HDP klesne a naše výdaje na obranu zůstanou zachovány, tak nám procento výdajů na obranu logicky stoupne," pokračoval.

"Taky chci poznamenat, že od našeho nástupu do vlády budeme mít v rámci rozpočtu 2021 absolutní nárůst 100 procent výdajů na zbrojení. Ta slova v knize jsou vytržená z kontextu a teď už docela chápu, proč prezident Trump pana Boltona vyhodil ze svého týmu poradců, když nebyl schopen pochopit tak jednoduchou věc," doplnil na závěr Babiš.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy