Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Babiš si notuje s Kalouskem: Žádná tolerance! Alkohol za volantem je nesmysl

+ Další fotografie
Alkohol a řidiči
Návrh ODS na zavedení tolerance 0,5 promile alkoholu u řidičů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za nesmysl. Nepodpoří ho ani Miroslav Kalousek (TOP 09), který se tak s předsedou vlády snad poprvé shoduje. U vodáků toleranci chápou, za volantem však o alkoholu nechtějí ani slyšet. Oponuje jim Petr Fiala (ODS), podle nějž si Češi zaslouží stejný přístup jako Francouzi či Němci.

Andrej Babiš se jasně vymezil proti návrhu ODS, který počítá se zavedením tolerance 0,5 promile alkoholu pro řidiče. „Je to nesmysl, já nechápu, jak s tím ODS mohla přijít. Ta disciplína na našich silnicích není úplně dobrá, my všichni, když překročíme hranici a jdeme do Německa, tak řídíme podle předpisů. Tady si myslím, že to určitě není možné," řekl premiér webu blesk.cz.

"Pokud jsme to povolili u vodáků, tak dobře, to mohu chápat, ale abychom teď povolili každému řidičovi, aby si dal alkohol, jedno pivo nebo dvě piva? Nevím, jak by se to dalo uhlídat. Určitě jsem proti,“ dodal Babiš.

Předseda vlády se tentokrát vzácně shodl s Miroslavem Kalouskem, kterého už léta kritizuje. I bývalý ministr financí rozumí toleranci u vodáků, za volantem mu to ale přijde nebezpečné. „Pro 0,5 promile pro vodáky jsem hlasoval. Na kánoi nikdo nejede 130 km/hod. Pro auta to ale nepodpořím,“ řekl Kalousek.

Šéf ODS Petr Fiala si za návrhem stojí, přestože odmítavé postoje přicházejí i od jiných poslanců. „V zemích západní Evropy je tolerance alkoholu za volantem do 0,5 promile běžná. Myslím, že jsme stejně zodpovědní, jako například Francouzi nebo Němci,“ myslí si Fiala. Zbyněk Stanjura zase toleranci považuje za stvrzení, že Česko patří na západ. „Jsme před evropskými volbami, my jasně patříme na západ a můžeme patřit na západ i v této oblasti,“ řekl bývalý ministr dopravy.

Mohlo by vás zajímat

Další články