Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Babiš se ukázal na tiskovce: Roušky ještě dva měsíce, k seniorům se může až v červnu

Babiš se ukázal na tiskovce: Roušky ještě dva měsíce, k seniorům se může až v červnu
Zdroj: archiv A. Babiše
+ Další 4 fotografie
Jednání vlády
Na páteční tiskové konferenci bylo bodů hned několik. Vláda chce nechat prodloužit nouzový stav do 25. května, roušky by se měly nosit další dva měsíce a ukázal se i Andrej Babiš, který informoval o tom, že se bude v nejbližší době jednat o otevření obchodních center. Co se bude dít v sociálních službách, kolik Pětadvacítek se vyřídilo a jak je na tom cestování?

Na páteční tiskovce se objevil dlouho očekávaný premiér Andrej Babiš, který se v posledních týdnech na brífincích neukazoval. Hned na samotném začátku uvedl, že je vidět, že si vedeme v boji proti koronaviru dobře.

"Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých," přeřekl se Babiš na úvod.

"Máme čtrnáct dní na vyhodnocování stavu epidemie před konečným uvolněním všech opatření," uvedl premiér. Vládu čeká debata o otevření obchodních center. Zároveň požádal Sněmovnu, aby projednala žádost o prodloužení nouzového stavu do 25. května.

Poskytování záruk pro firmy

Ministryně financí Alena Schillerová se vyjádřila o firmě EGAP, která bude mít rozšířenou kompetenci na poskytování záruk především pro největší firmy, které se dostaly v souvislosti s pandemií koronaviru do problémů. "Začne poskytovat úvěry a zhruba až do částky 150 miliard korun prostřednictvím komerčních bank. Bude poskytovat státní záruky a posuzovat jejich bonitu," vysvětlila.

Uvedla, že zkoumala čtvrteční rozhodnutí soudu, kdy zrušil některá omezení volného pohybu a maloobchodů. "Soud nezpochybnil věcnou stránku těchto opatření, on pouze zpochybnil to, že pokud jsme nařídili nouzový stav, tak jsme se přepnuli do režimu krizového zákona a měli jsme postupovat podle něj," vysvětlovala na konferenci.

Krizový zákon a kasační stížnost

Krizový zákon je obecnější a cílí na opatření, jako je omezení pohybu osob. "Ten zákon zdravotní jsme měli používat například na jednodušší opatření, jako jsou roušky, omezení některých aktivit, konkrétně fotbalových utkání například," dodala. Doplnila, že bylo přijato přes 400 tisíc žádostí Pětadvacítky a z nich bylo necelých 365 tisíc vyřízeno za téměř 9 miliard korun.

Ministerstvo zdravotnictví chce podat kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu a budou vyčkávat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Sám ministr Vojtěch uvedl, že vláda bude požadovat nošení roušek ještě další dva měsíce a upozornil na to, že ti, co se vrátí ze zahraničí a nemají potvrzení o testu na covid-19, se mohou nechat otestovat v karanténě.

"My rozhodně nechceme od 1. května rušit veškerá opatření z hlediska věcného, která jsme zavedli a abychom museli ty čtyři naplánované vlny zrušit kompletně ze dne na den, to si myslím, že by nebyla dobrá cesta a hrozilo by obrovské riziko masivního nárůstu počtu pacientů nakažených koronavirem," uvedl s tím, že právě proto předložil návrh na prodloužení stavu nouze.

Návrat Korejců do práce

Ministr Karel Havlíček se rozhodl zrekapitulovat záruky. "Záruční schémata budou klíčovým nástrojem podpory podnikatelů. Pro malé a střední firmy do 500 zaměstnanců je vládou schváleno 520 miliard. Pro velké firmy je výše asi 150 miliard korun," uvedl ministr.

Dodal, že korejští zaměstnanci automobilky Hyundai budou moci dorazit do závodu v Nošovicích. V květnu jich přijede 446 a další budou následovat. Dohromady jich tak bude přes 750 a jejich návštěva bude probíhat v přísném ochranném režimu.

Domovy pro seniory a cestování

Ministryně Jana Maláčová uvedla, že na vládě schválili plán rozvolňování sociálních služeb. Návštěvy domovů pro seniory budou možné až od 8. června, o dětských táborech se bude mluvit v půlce května podle epidemiologické situace. Doplnila, že za březen je zhruba 35 tisíc nezaměstnaných a doposud se přihlásilo dalších 9 tisíc.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček vysvětlil situaci kolem cestování, připomněl, že je možné použít pozemní dopravu, ale nese to velká omezení. "Není to tak, že by se mohla rodina sbalit a dojet na dovolenou na hory do Alp," upozornil ministr.

Zároveň kladl důraz na to, aby Češi vycestovali opravdu jen v nejnutnější případě. "Pokud odjedou z vlasti a dostanou se do problémů, má konzulát právo odmítnout pomoc," vysvětlil Petříček.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy